Medveděv přijíždí na Blízký východ, Izraeli se vyhne

Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes zahajuje dvoudenní návštěvu Blízkého východu. Navštíví palestinská území a Jordánsko. Původně měl na programu také Izrael, tuto část cesty ale Kreml kvůli bojkotu izraelských diplomatů zrušil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv

Dmitrij Medveděv | Foto: European Commission Audiovisual service

Pracovníci izraelské diplomacie varovali, že v rámci své stávky za vyšší platy budou ruskou delegaci bojkotovat. Jak doslova řekli, Medveděvovi by nedali ani vstupní vízum.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pozadí cesty ruského prezidenta na Blízký východ přiblížil zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Rusové chtěli předejít ztrapnění svého prezidenta, a tak návštěvu Izraele odložili.

Izraelští diplomaté pak ještě hrozili, že neumožní ani přejezd Medveděva na palestinská území. K dnešní návštěvě Jericha totiž musí přes Allenbyho most, který sice spojuje Jordánsko a Západní břeh Jordánu, ale kontroluje ho Izrael.

Medveděv má v Jerichu otevřít muzeum na pozemcích, které už v minulosti patřily carskému Rusku. Jednat bude s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem.

Z toho, že Medveděv nejede do Izraele, se Palestinci otevřeně radují. Chtějí totiž prosadit v Radě bezpečnosti OSN rezoluci kritizující osady na okupovaných územích a návštěva prezidenta Ruska, které je členem takzvaného blízkovýchodního kvartetu, jim za této situace velmi pomůže.

Protesty kvůli platům trvají už rok

Někteří izraelští politici na příkladu Medveděvovy cesty upozorňují, jak protest na ministerstvu zahraničí poškozuje zájmy židovského státu. Roste proto tlak na vyřešení celé situace.

Velké množství pracovníků na izraelském ministerstvu zahraničí pobírá platy srovnatelné s minimální mzdou. Léty si sice mohou vydobýt více peněz, obecně ale tvrdí, že mají velmi málo v porovnání se zaměstnanci ministerstva obrany nebo s pracovníky rozvědky Mosad.

Argumentují přitom tím, že jako izraelští diplomaté čelí velkému tlaku a kritice v zahraničí za to, co se v Izraeli a na okupovaných územích děje, a že si za to zaslouží stejnou mzdu. Ministerstvo financí ale říká, že jim nepřidá.

Bulharský ministr si musel shánět taxi

Stávka diplomatů za vyšší platy trvá už od loňského února a v posledních měsících se stupňuje. Bulharského ministra zahraničí například nechali v památníků holocaustu Jad Vašem, když mu nepřistavili domluvenou kolonu. Ambasáda pak musela pro ministra shánět taxi.

Bojkotovali i loňskou cestu vlastního premiéra Benjamina Netanjahua do Řecka, kterou nakonec musel zajišťovat Mosad, protože izraelská ambasáda v Aténách to odmítla. A improvizovat se muselo i vloni v září, když se s velkou slávou obnovovaly izraelsko-palestinské mírové rozhovory ve Washingtonu.

Už brzy má do Izraele přijet německá kancléřka Angela Merkelová s deseti ministry na pravidelné výroční zasedání společné izraelské a německé vlády. Panují obavy, že sabotáž diplomatů zmaří i tuto návštěvu.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme