Medvěděv připustil nedostatky u ruských voleb

Během dvoudenní návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva v Praze přišla řeč i na parlamentní volby v Rusku, které mnozí pozorovatelé i opozice označili za zmanipulované. Podle ruského prezidenta je kritika spíš projevem emocí než podložených faktů. Připustil nicméně, že volby mohly provázet nedostatky. Prezident Václav Klaus se od hodnocení ruských voleb distancoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv a Václav Klaus na Pražském hradě

Dmitrij Medveděv a Václav Klaus na Pražském hradě | Foto: Filip Jandourek

„Volby přinášejí určité výsledky, někomu se líbí, někomu ne. Údaje, které byly na těchto volbách dosaženy, plně odpovídají předpokladům sociologů a průzkumům, které probíhaly během voleb. V tomto smyslu pro mě výsledky voleb nebyly překvapující,“ řekl Medvěděv.

Zároveň uznal, že při volbách docházelo k jednotlivým porušením zákona. Tyto případy ale podle něj nemohou posuzovat občané, nýbrž justice a ústřední volební komise. Ta má také právo odsunout vyhlášení konečných výsledků.

„Každý z nás máme svoje emoce. To musí odpovídat vnitřnímu přesvědčení ústřední volební komise. Když je ona ochotná a připravená, ať to udělá. Pokud z nějakých důvodů pokládá za nutné ještě dodatečný čas, tak na to má právo. Ale to musí být založeno na skutečnostech a na našem volebním systému a zákonech,“ zdůraznil ruský prezident.

Prezident Václav Klaus se od hodnocení ruských voleb distancoval. „Pan prezident správně řekl, že jsou to jejich volby a nikoli naše. To je pro mě východisko veškerého uvažování. Já jsem nebyl členem žádné pozorovatelské mise ze zahraničí, čili k tomu já nechci vydávat jakékoli komentáře. A stejně tak o demonstracích, které snad na několika místech v Rusku proběhly,“ řekl Klaus.

Podle komentátora ČRo Milana Slezáka by se hodil ze strany českého prezidenta větší distanc k tomu, co se děje v Rusku po volbách. „Je na pováženou, když řekl, že v některých ruských městech snad byly demonstrace. Myslím, že zaspali i prezidentovi poradci, že mu neřekli podrobnosti. Už vůbec mi nejde na rozum, že se nedistancoval od toho, že ruské úřady použily násilí, které nám připomíná scény z roku 1989 či 1988,“ zdůraznil Slezák.

Český rozhlas, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme