‚Velmi se stydím.‘ Zběh od wagnerovců Medveděv se u soudu přiznal k účasti na rvačce v baru v Oslu

Bývalý příslušník ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andrej Medveděv, který žádá o azyl v Norsku, se v úterý před soudem přiznal k účasti na rvačce před barem v Oslu a k nošení vzduchovky na veřejnosti. Informovala o tom agentura Reuters, podle které by mu i v případě odsouzení mohlo být uděleno dočasné povolení k pobytu.

Oslo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Medveděv u norského soudu

Andrej Medveděv u norského soudu | Foto: Gwladys Fouche | Zdroj: Reuters

Medveděv se přiznal k tomu, že se 22. února popral před barem v Oslu a bránil policistovi ve výkonu služby. Rovněž se přiznal k tomu, že 14. března při jiné příležitosti měl u sebe na veřejnosti vzduchovku.

K násilí proti policistovi, což je nejzávažnější obvinění, kterému čelí a za které je maximální trest tři roky vězení, se nepřiznal.

Syn Putinova mluvčího měl u wagnerovců sloužit pod falešným jménem. Z fotek ho ale nikdo nepoznal

Číst článek

„Chápe, že se ten večer neovládl, požil příliš mnoho alkoholu a vypukla rvačka s lidmi před barem,“ řekl jeho právník Brynjulf Risnes o událostech z 22. února. „Nesouhlasí s tím, že by použil násilí vůči policistovi. To bylo nedorozumění. Policisty se nikdy nedotkl,“ dodal.

Policista Medveděva popsal obviněného jako rozrušeného, „viditelně opilého a „bojovně naladěného“. Medveděv uvedl, že se za to, co se stalo, „velmi stydí“, podrobnosti rvačky si prý nepamatuje. Dodal, že projevy odporu a násilí, z nichž je obviněn, byly reflexy způsobené bolestí ze spoutání. „Neměl jsem v úmyslu nikomu ublížit,“ vypověděl. „Byla to jen přirozená fyzická reakce na bolest, kterou jsem prožíval,“ dodal. Řekl také, že si v obchodě v Oslu koupil vzduchovku na sebeobranu, protože se obává o svůj život.

Pokud bude Medveděv odsouzen, nemusí být nutně vyhoštěn z Norska. V případě, že by byl žadatel o azyl odsouzen za násilný trestný čin, imigrační úřady Reuters sdělily, že by mu i tak mohlo být uděleno dočasné povolení k pobytu.

Mluvčí norského ředitelství pro přistěhovalectví se k Medveděvovu případu odmítl vyjádřit.

Výslechy nekončí

Medveděva bude nadále vyslýchat zvláštní policejní agentura Kripos, která se zabývá organizovanými, válečnými a dalšími závažnými zločiny. V současné době se Kripos podílí na snahách Mezinárodního trestního soudu vyšetřit válečné zločiny na Ukrajině, které Rusko popírá.

Šéf wagnerovců zakázal brát zajatce. ‚Zabijeme každého, kdo je na bojišti,‘ prohlásil Prigožin

Číst článek

„Chceme ho nadále vyslýchat jako svědka,“ uvedl Kripos v prohlášení pro Reuters.

Medveděv v únoru agentuře Reuters řekl, že bojoval na Ukrajině, mimo jiné v oblasti kolem Bachmutu, který je centrem několikaměsíčních prudkých bojů mezi ruskými a ukrajinskými silami, jež město téměř zničily. Reuters nemohl jeho tvrzení nezávisle ověřit.

Od svého příjezdu do skandinávské země dává Medveděv úřadům zabrat. V lednu byl krátce zatčen za „porušení bezpečnostních předpisů v jeho okolí“, uvedl jeho právník. Začátkem března byl také krátce zadržen kvůli chybějícímu povolení k pobytu v sousedním Švédsku, kam si podle svého právníka jel koupit cigarety, které jsou levnější než v Norsku.

Nad Medveděvem a pravdivostí jeho výpovědí, zejména nad jeho minulostí a okolnostmi útěku z Ruska, zůstává mnoho otazníků. Mnozí odborníci se domnívají, že bývalý žoldák nemohl překročit přísně střeženou hranici bez pomoci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme