Medvědice navštěvovala slovenskou vesnici. Návrat do přírody nevyšel, myslivci ji zastřelili

Slovenští myslivci zastřelili medvědici Ingrid, která se s medvíďaty potulovala ve Vysokých Tatrách v blízkosti lidských obydlí. Tam se krmila z odpadků. Odstřel úřady schválily poté, co se zvíře mezi lidi vrátilo i když ho převezli do odlehlých oblastí.

Liptovská Kokava (Slovensko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvědice Ingrid | Foto: repro, youtube.com | Zdroj: Repro YouTube

Medvědice, kterou místní pojmenovali Ingrid, si navykla vybírat jídlo z popelnic a přibližovat se velmi blízko lidským obydlím. Ochranáři se proto nejdříve rozhodli ji i se dvěma medvíďaty přemístit do odlehlé krajiny.

Jak informovala slovenská televize JOJ, záměr ochranářů se ale splnit nepodařilo – nenašli žádný revír, který by je mohl přijmout. Medvíďata proto následně přemístili do karantény a jejich matku odvezli do odlehlé oblasti.

„Byli jsme pobouření, když jsme se dozvěděli, že medvíďata byla oddělena od matky," řekla slovenské televizi JOJ jedna z obyvatelek Liptovské Kokavy.

„Je velký předpoklad, že se může vrátit, protože se se svými mláďaty rozešla právě tady," řekl televizi po odvezení medvědice starosta obce Július Porubän.

Nemýlil se. Medvědice se vrátila za několik hodin. Její pohyb v ulicích vesnice by se podle JOJ dal vysvětlit i strachem, protože v okolí se potuluje mnoho medvědích samců, kteří by pro její mláďata mohli představovat nebezpečí.

 

 

Obyvatelé vesnice se zvířete obávali, školáky dokonce museli do škol doprovázet místní hasiči. Po návratu medvědice do Liptovské Kokavy se proto opakovaly snahy zvíře polapit. Jak informoval server sme.sk, měli ochranáři povolení šelmu zastřelit, pokud přímo ohrozí život lidí. K této vyhrocené situaci podle nich došlo poté, co ji vylákali z koruny stromu, kam se po svém návratu schovala. Namísto odběhnutí se podle serveru obrátila proti zasahujícím. Ihned ji proto usmrtili.

 

 

Vojtěch Berger, dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme