Medvědice v Tatrách se vracela ke kontejnerům. Zásahový tým ji usmrtil, mláďata skončí v zoo

Experti ze zásahového týmu ochrany přírody museli ve Vysokých Tatrách na Slovensku uspat a následně usmrtit medvědici, která ztratila plachost a chodila do obcí ke kontejnerům s odpadky. Její dvě mláďata skončí v zoologické zahradě. S odvoláním na slovenské ministerstvo životního prostředí to v úterý napsal server Aktuality.sk.

Bratislava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěd hnědý | Foto: Pexels | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Zásahový tým pro medvěda hnědého ze Státní ochrany přírody Slovenské republiky musel uspat a usmrtit medvědici, která navzdory enormní snaze ochranářů nezvratně ztratila přirozenou plachost,“ uvedlo ministerstvo v komuniké.

Odstřelit, nebo nechat žít? Na Slovensku se po zabití muže medvědem rozhořel spor, co se šelmami v lesích

Číst článek

Připomnělo, že ochranáři začátkem měsíce převezli asi čtyřletou medvědici s dvěma mláďaty z okolí Starého Smokovce ve Vysokých Tatrách do divoké vysokohorské přírody v naději, že šelma dokáže změnit své návyky a přestane navštěvovat intravilány obcí. To se ale nestalo.

Zvíře sešlo do Žiarské doliny, kde opět začalo vyhledávat potravu v nedostatečně zabezpečených odpadcích. Navíc nereagovalo ani na plašení medvědím sprejem a do lokality se pravidelně vracelo. Tím se prokázalo, že ztráta plachosti je definitivní. Zásahový tým proto musel za přítomnosti veterináře zvíře uspat a pak usmrtit.

Experti pak odchytili jedno odrostlé mládě, které zamíří do karantény v zoologické zahradě Bojnice a následně bude trvale umístěné v košické zoo. Stejný postup zvolí ochranáři i po odchycení druhého medvíděte.

Zásahový tým pro medvěda hnědého vznikl proto, aby předcházel možným konfliktním situacím a škodám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme