MEGA předsednictví. Maďarsko představilo svou vizi na šest měsíců v čele EU, inspirovalo se u Trumpa

Maďarsko představilo priority svého předsednictví v Radě EU, které začíná 1. července. Jeho logem je Rubikova kostka a mottem heslo Make Europe Great Again (Udělejme Evropu opět skvělou). Podle maďarského ministra pro evropské záležitosti Jánose Bóky se jeho země zaměří na sedm priorit, mezi které patří například posílení konkurenceschopnosti Evropské unie či rozvoj evropského obranného průmyslu.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarsko přebírá předsednictví od Belgie v přechodné době

Maďarsko přebírá předsednictví od Belgie v přechodné době | Foto: Maďarské předsednictví Rady EU | Zdroj: Flickr

„Maďarsko se ujímá předsednictví EU ve velmi obtížných časech,“ uvedl Bóka na úvod tiskové konference v Budapešti, která byla vysílaná živě na sociální síti X. Válka v sousedství, problémy týkající se migrace, výzvy v souvislosti s konkurenceschopností EU, vyjmenoval maďarský ministr několik problémů, kterým musí současná Evropa čelit.

Orbán podpoří Rutteho do čela NATO. Maďarskou podmínkou byla možná neúčast na podpoře Ukrajiny

Číst článek

Maďarsko bude podle něj během předsednictví při řešení veškerých záležitostí jednat jako takzvaný honest broker, tedy moderátor jednání. Neznamená to ale, že nebude prezentovat svoji „jasnou vizi Evropy“.

Maďarsko přebírá předsednictví od Belgie v přechodné době, předminulý týden se konaly volby do Evropského parlamentu, který se poprvé sejde v polovině července ve Štrasburku. Následně se bude řešit sestavování Evropské komise.

Bude tedy nejspíš trvat, než začne pro předsednictví zase „běžná práce“, tedy vyjednávání o jednotlivých normách v takzvaných trialozích mezi předsednictvím, Evropskou komisí a Evropským parlamentem.

Podle ministr Bóky zbývá po Belgičanech asi 120 nedokončených jednání o unijních předpisech v různé fázi. Právě v těchto jednáních by mohli Maďaři pokračovat, pokud tedy nový Evropský parlament nerozhodne, že se těmito normami vůbec nebude zabývat.

‚Neslibujeme zázraky‘

Podle maďarského ministra se za šest měsíců předsednictví uskuteční přes 1500 pracovních skupin, bude se konat rovněž 37 takzvaných Rad EU, tedy setkání unijních ministrů, jak v Bruselu, tak v Lucemburku či Budapešti. „Chceme v Evropě zajistit bezpečnost a mír,“ uvedl Bóka.

Maďaři propustili Italku zatčenou za útok na neonacisty. Imunitu jí zajistil úspěch v eurovolbách

Číst článek

Mezi priority předsednictví zařadil vylepšení konkurenceschopnosti EU, posílení evropského obranného průmyslu, ale i ochranu vnějších hranic EU. „Chceme zejména účinnější návratovou politiku,“ dodal maďarský ministr.

Maďaři se chtějí zabývat i problémy zemědělců a rovněž řešit budoucí rozšíření Evropské unie, ať již o země západního Balkánu či o Ukrajinu, Moldavsko či Gruzii. „Budeme hledat skutečná řešení na skutečné problémy v Evropě,“ doplnil Bóka.

Mottem maďarského předsednictví je slogan Make Europe Great Again (Udělejme Evropu opět skvělou). Podobné heslo Make America Great Again (Udělejme Ameriku opět skvělou) učinil známým bývalý americký prezident Donald Trump, který je velkým přítelem maďarského premiéra Viktora Orbána. Make America Great Again bylo Trumpovo volební heslo z roku 2016.

Maďarsko dostalo pokutu 200 milionů eur kvůli migraci. ‚Vydírání neustoupíme,‘ reagoval Orbán

Číst článek

Heslo Make Europe Great Again podle maďarských představitelů odkazuje na „aktivní předsednictví“ i na to, že „společně budeme silnější, než když budeme vystupovat jako jednotlivci“.

„Neslibujeme zázraky, ale pokrok či změny v některých oblastech,“ uvedl ministr Bóka společně s vládním mluvčím Zoltánem Kovácsem.

Logem předsednictví je stylizovaná Rubikova kostka, známý barevný hlavolam, který sestavil v 70. letech minulého století maďarský architekt a designér Ernö Rubik.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme