První odsouzený navrátilec ze Sýrie. Útočník z židovského muzea v Bruselu dostal doživotí

Útočník z židovského muzea v Bruselu Mehdi Nemmouche dostal doživotní trest vězení. Belgická porota jej třiatřicetiletému Francouzi alžírského původu v noci na úterý udělila za čtyřnásobnou vraždu s teroristickým motivem. Informovaly o tom tiskové agentury.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kresba od soudu s útočníkem z židovského muzea v Bruselu Mehdim Nemmouchem | Foto: Yves Capelle | Zdroj: Reuters

Dvanáctičlenná porota vedená soudcem se přiklonila k názoru prokuratury, která požadovala doživotní trest i kvůli tomu, že se džihádista k činu nepřiznal a nedal najevo žádnou lítost.

Severomakedonská policie zmařila útok stoupenců teroristické organizace Islámský stát

Číst článek

Nemmouche se podle médií stal prvním odsouzeným radikálem, který jde do vězení za útok, který na území Evropy spáchal po návratu ze Sýrie.

Nemmouche v květnu 2014 zastřelil ve vstupní hale židovského muzea v belgické metropoli dva izraelské turisty, dále Francouzku, která v muzeu pracovala jako dobrovolnice, a belgického zaměstnance muzea.

Francouzský komplic

Po činu utekl a po šesti dnech jej zadrželi v jihofrancouzském přístavním městě Marseille. Francouzské úřady ho vydaly do Belgie v červenci 2014.

Spolu s ním byl v noci na úterý odsouzen i jeho francouzský komplic Nacer Bendrer, který dostal 15 let vězení za to, že mu pomohl opatřit zbraně.

Oba muži mají dva týdny na to, aby se kvůli verdiktu obrátili na kasační soud řešící procesní pochybení nižších soudů.

Úřady po více než třech letech zatkly muže spojeného s útoky v pařížském klubu Bataclan

Číst článek

Porota, jež k verdiktu dospěla po osmihodinovém zvažování, zdůraznila skutečnost, že Nemmouche „absolutně nevyjádřil lítost vůči obětem, o kterých nikdy nemluvil“. Prokurátor jej předtím označil za nebezpečného psychopata.

Promyšlený útok

Sám Nemmouche dal svůj postoj najevo, když dostal během pondělního závěrečného líčení příležitost vyjádřit se ke svému činu. Slovy „život jde dál“ vyvolal na sociálních sítích řadu rozhněvaných reakcí. Agentura AFP je označila za jeho poslední provokaci.

Podle porotců byl jeho útok zcela promyšlený, navzdory útočníkovým tvrzením, že je nevinen. Svědčily proti němu jasné důkazy, mezi nimiž byly zbraně nalezené při jeho dopadení či kamerové záběry z místa.

Obhajoba se během procesu snažila porotce neúspěšně přesvědčit, že se Nemmouche stal obětí spiknutí a celý zločin byl zosnován bezpečnostními složkami některé blízkovýchodní země, zřejmě Íránu či Libanonu, neboť izraelští turisté byli členy tajné služby Mossad.

Odsouzený terorista bude čelit spravedlnosti i ve Francii, kde byl obviněn z podílu na zadržování čtyř francouzských novinářů v Sýrii v letech 2013 a 2014.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme