‚Budu dál pracovat pro svobodná média.‘ V Ázerbájdžánu po dvou letech propustili novináře Husejnova

Po dvou letech strávených ve vězení byl v sobotu v Ázerbájdžánu propuštěn novinář, lidskoprávní aktivista a bloger Mehman Husejnov. Informovala o tom agentura Reuters. Jeho věznění bylo terčem kritiky lidskoprávních organizací.

Baku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto) | Foto: kabbagesaver/CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Mehman Husejnov byl uvězněn v březnu 2017 za údajné „očernění“ policisty, o kterém řekl, že ho mučil, když ho předtím zadržel.

Husejnov byl známý jako bloger kritizující ázerbájdžánský režim a korupci, která v zemi vládne. Vedl rovněž nevládní organizaci IRFS bojující za svobodu médií, která byla často terčem zásahu úřadu.

Ve Francii stříleli na novináře z Ázerbajdžánu, který psal o brutalitě v armádě. Jeho žena zemřela

Číst článek

„Budu i nadále pracovat pro svobodná média,“ řekl Husejnov novinářům po svém propuštění z vězení. Husejnov stále čelí i dalším obviněním, loni v prosinci měl údajně napadnout vězeňskou stráž.

V případě, že by byl shledán vinným, hrozí mu až sedmiletý trest. Na protest proti těmto obviněním držel Husejnov na konci roku hladovku a ocitl se až v kritickém stavu.

Podle loňské zprávy organizace Human Rights Watch (HRW) ázerbájždánské úřady „systematicky útočí na kritiky vlády a ohrožují práci nezávislých aktivistů v zemi“. V roce 2017 podle HRW soudy v politicky motivovaných procesech poslaly na dlouhá léta do vězení 25 ázerbájdžánských novinářů a mladých politických aktivistů.

Mezinárodní organizace Reportéři bez hranic hájící svobodu sdělovacích prostředků řadí Ázerbájdžán na 163. místo ze 180 států, které loni hodnotila z hlediska svobody médií.

Popular blogger #MehmanHuseynov was released today after serving a two-year prison sentence for slander. In his first hours of freedom, he visited the graves of his mother, who passed away in August last year, and journalist Elmar Huseynov, whose murder is commemorated on 2 March

10:52 – 02. 03. 2019

6 22

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme