Saúdská Arábie uvolnila pravidla pro návštěvu Mekky. Velkou mešitu může denně navštívit 6000 poutníků

Značně omezený počet věřících v tradičních bezešvých oděvech se v neděli vrátil k muslimské svatyni Kaaba uprostřed Velké mešity v Mekce. Návrat poutníků na nejposvátnější místo islámu se uskutečnil poté, co Saúdská Arábie opět umožnila vykonávat umru, neboli malou pouť, kterou kvůli pandemii v březnu dočasně zakázala. Počet poutníků je však nadále kvůli koronaviru přísně regulován a cestu zatím mohou vykonávat jen obyvatelé království.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před návštěvou mešity je nutná registrace na určitý čas, což má pomoci v dodržování rozestupů. Archivní foto | Foto: Saudi Press Agency | Zdroj: Reuters

Cesta do Mekky je jedním z pilířů islámu, alespoň jednou za život ji má vykonat každý muslim, jestliže mu to zdraví dovolí. Každý rok tak Saúdskou Arábii navštíví miliony muslimů z celého světa. Vykonávají buď velkou pouť hadždž, která se koná každý rok ve stanoveném datu, nebo malou pouť umra, kterou lze podniknout kdykoliv.

Od neděle může do Velké mešity maximálně 6000 poutníků denně. V rámci této první fáze otevírání je navíc rozlehlý objekt přístupný pouze občanům Saúdské Arábie a jejím rezidentům. Věřící má na vykonání poutě maximálně tři hodiny.

Rozestupy, skupinky s průvodci, testy na koronavirus a tisícovka věřících. Začala letošní pouť do Mekky

Číst článek

Velká mešita skýtá svatyni Kaabu, kterou poutníci obcházejí a směrem k níž se praktikující muslimové modlí pětkrát denně. Kvůli pandemii se nyní mešita několikrát denně dezinfikuje a uklízí.

Před návštěvou mešity je nutná registrace na určitý čas, což má pomoci v dodržování rozestupů. Návštěvníci navíc mohou prostřednictvím aplikace uvést, jak a odkud se chtějí na místo dopravit.

Saúdskoarabská státní televize v neděli odvysílala záběry, na nichž Kaabu obcházelo zhruba 50 věřících v rozestupech několika metrů, což je velký rozdíl proti době před pandemií, kdy kolem svatyně ve dne a v noci davy věřících kroužily v těsné blízkosti.

Další fáze rozvolňování restrikcí ve Velké mešitě nastane 18. října, kdy úřady umožní prostřednictvím aplikace vstup až 15.000 poutníků a 40.000 lidí, kteří se tam budou chtít modlit. Od 1. listopadu pak budou umru moci vykonávat také poutníci ze zahraničí.

Kvůli pandemii uzavřela 34milionová Saúdská Arábie své hranice cizincům koncem února. Vláda také zavedla téměř tři měsíce trvající zákaz vycházení v Mekce, uzavřela mešity během postního měsíce ramadánu a omezila ekonomické aktivity. Letošní velká pouť hadždž byla umožněna jen rezidentům Saúdské Arábie, byť dvě třetiny poutníků tvořili cizinci.

Navzdory přísným opatřením se však nákaza koronavirem v zemi potvrdila u skoro 336 000 lidí, z nichž kolem 4850 zemřelo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme