Na pouť do Mekky dorazily na dva miliony muslimů. Saúdové z ní chtějí mít technologicky špičkový podnik

Přes 1,8 milionu věřících dorazilo z ciziny do saúdskoarabské Mekky, aby vykonalo letošní muslimskou pouť. Obřady v pátek začínají oblečením poutníků do bílého bezešvého oděvu, obcházením svatyně Kaaby a přecházením nebo přebíháním mezi pahorky Safá a Marva. Pouť do Mekky patří vedle vyznání víry, modlitby, udělování almužny a půstu o ramadánu k pěti pilířům islámu a má ji nejméně jednou za život vykonat každý věřící, jemuž to zdraví dovolí.

Mekka (Aktualizováno: 10:27 9. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saúdská Arábie chce pouť do Mekky změnit v ekologický a technologicky špičkový podnik. Každoročně proto vylepšuje infrastrukturu v okrsku rituálů, aby usnadnila pohyb davu lidí.

Poutní Mekka

Pouť má kořeny v předislámské době a mnoho jejích rituálů se vztahuje k příběhu o biblickém Ibráhímovi (Abrahámovi). Pro dnešní muslimy je to příležitost projevit solidaritu a ochotu podřídit se Bohu.

Nově je letos k dispozici vlakové spojení mezi Mekkou a Medínou. A v okolí Velké mešity, kde rituály začínají a teploty přesahují 40 stupňů Celsia, velké větráky stříkají do vzduchu vodu.

Očekává se, že obřady vykoná při započtení domácích poutníků až 2,5 milionu lidí. A při takové návštěvnosti vzniká také mnoho odpadu. Saúdská vláda proto poutníky přesvědčuje, aby odpadky třídili.

Motivací má být to, že výnos z recyklace odpadu půjde na dobročinné účely, protože dobročinnost je jedním z hlavních principů celé pouti do Mekky neboli hadždže.

Pouť jako pilíř islámu

Mnoho lidí je v Mekce už několik dní a vykonávalo takzvanou malou pouť, umru, kterou lze ale absolvovat kdykoli v roce a ne nezbytně před velkou poutí. Začátek velké pouti je pevně stanoven na osmý den poutního měsíce, který je posledním měsícem islámského roku, jenž se řídí lunárním kalendářem.

Ti, kdo nevykonali malou pouť, jejíž součástí je sedminásobné obcházení Kaaby, to provedou v pátek, budou běhat mezi pahorky Safá a Marva a pak se přesunou do údolí Miná, kde přenocují.

Kaaba je nejposvátnějším místem islámu. Stavba ve tvaru krychle ukrývá posvátný černý kámen. Během muslimské pouti ji zakrývá černě zbarvený brokát se zlatými nitěmi, který se nazývá kiswa. Pro jeho výrobu se používá 120 kilogramů zlatých a 100 kilogramů stříbrných nití. A látka měří na šířku 95 centimetrů, vysoká je devět metrů.

V sobotu čeká poutníky odchod na pahorek Arafát, kde se budou modlit do západu slunce. Přenocují pak u svatyně Muzdalifa a desátého dne poutního měsíce, což bude v neděli, budou symbolicky kamenovat satana a zahájí třídenní svátek oběti, při němž se porážejí obětní zvířata a maso se rozdává chudým.

Po návratu do Mekky se mnozí vydají k Prorokovu hrobu do Medíny, která je po Mekce druhé nejposvátnější místo islámu. Právě tam se roku 622 uchýlil prorok Mohamed a tímto rokem se datuje začátek muslimského letopočtu.

Elektronické náramky pro věřící

Saúdská Arábie se snaží zajistit lidem co největší bezpečnost. Její představitelé letos vyzvali věřící, aby politiku nechali doma a v Mekce se soustředili na duchovní obsah pouti. Účastníci mají elektronické náramky, které umožní identifikaci s pomocí GPS.

Poutníci navíc mají možnost stáhnout i speciální aplikaci, která jim umožní se na této obrovské akci zorientovat.

Největší neštěstí v minulosti se stalo roku 2015, kdy se střetly dva proudy poutníků a stovky lidí se ušlapaly. Podle saúdských úřadů zemřelo přes sedm set lidí v tlačenici. Jiné odhady mluví o více než dvou tisících mrtvých.

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme