Do Mekky jen s očkováním. Saúdská Arábie omezila tradiční pouť, vydat se na ní smí jen 60 tisíc místních

Saúdská Arábie letos povolí účast na tradiční velké náboženské pouti do Mekky jen 60 tisícům místních obyvatel očkovaným proti covidu-19. Země to oznámila prostřednictvím státní tiskové agentury SPA. Tradiční muslimský rituál nazývaný arabsky hadždž začne v polovině července.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pouť do Mekky - jeden z pěti pilířů islámu. Uprostřed Kába uvnitř Velké mešity v Mekce v Saúdské Arábii. Fotografie z roku 2019 | Foto: Waleed Ali | Zdroj: Reuters

„Těm, kteří budou chtít vykonat hadždž, musí být 18 až 65 let, nesmí trpět chronickou nemocí a musí být očkovaní,“ upřesnilo ministerstvo, které má v Saúdské Arábii organizaci náboženské pouti na starosti.

Už loňské pouti hadždž, jež je jedním z pěti pilířů islámu a má ji vykonat aspoň jednou za život každý věřící, jemuž to zdraví dovolí, se kvůli koronaviru mohlo zúčastnit jen 10 tisíc lidí, kteří v zemi žijí. Dvě třetiny tvořili místní usedlíci z řad 160 různých národností, zbytek byli zaměstnanci bezpečnostních složek a lékařský personál. Ještě v roce 2019 se na pouť vydalo 2,5 milionu věřících.

Saúdská Arábie uvolnila pravidla pro návštěvu Mekky. Velkou mešitu může denně navštívit 6000 poutníků

Číst článek

I takzvanou malou pouť do Mekky umra, kterou lze podniknout kdykoli v roce, Saúdská Arábie letos povolila pouze věřícím, kteří byli očkováni proti covidu-19 nebo mají v těle protilátky po prodělané nemoci. Loni v březnu Rijád malou pouť kvůli pandemii zcela zakázal. První poutníci se mohli vydávat na cestu až začátkem října a za přísných bezpečnostních opatření, protože Saúdská Arábie je koronavirem nejhůře postiženou zemí Perského zálivu.

Podle oficiálních údajů se v této zemi s 34 miliony obyvatel od začátku pandemie koronavirem nakazilo 463 tisíc lidí, z toho více než 7500 zemřelo. Úřady podle agentury AFP uvádějí, že zatím podaly 15 milionů očkovacích dávek.

Krychlové svatyně Kaaba, tedy nejvýznamnějšího kultovního místa islámu v Mekce uvnitř komplexu Velké mešity, se stejně jako loni nebude možné dotýkat. Úřady mohly v roce 2020 díky drastickému omezení počtu poutníků a zdravotnickým opatřením oznámit, že se během velké pouti nikdo koronavirem nenakazil. Zemi ale loni rituál nic nepřinesl, obvykle jí přitom každoročně vynáší miliardy dolarů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme