Měli jste raději porušit zákon, vzkázala slovenská prokuratura exministrům

Slovenská prokuratura dnes vysvětlovala, proč obvinila dva bývalé ministry životního prostředí kvůli kůrovcové kalamitě ve Vysokých Tatrách. Zákon sice zakazuje těžbu dřeva v nejpřísněji chráněné zóně národního parku. Podle prokuratury ale ministři měli raději zákon porušit. Svojí nečinností prý způsobili velké materiální i ekologické škody v tatranských lesích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turisté míří do Tater navzdory kůrovcové kalamitě

Turisté míří do Tater navzdory kůrovcové kalamitě | Foto: Vojtěch Berger

Tisková konference prokuratury brzy nabrala emotivní tón. Prokurátor obhajoval názor, že dva bývalí ministři měli raději upřednostnit záchranu hustých a krásných tatranských lesů před pravidlem, že v jádru národního parku člověk do přírody nezasahuje.

Proti kácení v několika tatranských údolích bojovali i ekologičtí aktivisté. Spolu s českými kolegy přímo ve dvou tatranských dolinách bránili lesníkům v práci a spory ekologů a lesníků skončili až poté, co ministerstvo životního prostředí výjimku na těžbu na území s nejvyšším stupněm ochrany neudělilo.

Podle ekologů je dnes vidět, že tam, kde se po větrné smršti z roku 2004 netěžilo spadlé dřevo, se příroda obnovuje sama. Lesníci tvrdí pravý opak a v nevytěžených oblastech vidí podhoubí pro kůrovce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stíhání slovenských exministrů kvůli kůrovci mluvili ve Světě o jedné Jaromír Bláha z hnutí Duha a komentátor deníku Sme Roman Pataj

Komentátor deníku Sme Roman Pataj vidí hlavní slabinu obvinění exministrů v tom, že prokuratura se opírá jenom o znalecký posudek Národního lesnického centra, které je podle něj hlavním zastáncem 'aktivního přístupu' k ochraně lesa na Slovensku.

„Prokuratura se vůbec neobrátila na ochránce přírody, jejich názory absolutně ignoruje, přičemž slovo ochránci používá jako nadávku a zapomíná na to, že se jedná o špičkové slovenské vědce, kteří působí na univerzitách, ve Slovenské akademii věd a podobně. Čili zdroje, ze kterých prokuratura čerpá, jsou velmi jednostranné,“ uvedl Pataj ve Světě o jedné.

Podle českého ekologického aktivisty Jaromíra Bláhy z hutí Duha se obvinění ani nezakládají na skutečných faktech.

„Já jsem ta obvinění četl, četl jsem i vyjádření obviněných ministrů. Situaci na Slovensku znám, v letech, kdy ten spor gradoval, jsem tam osobně byl. A musím říct, že mi to přijde jako zastrašování či snaha o jakousi pomstu. Protože ta obvinění se nezakládají na reálných faktech.“

„Faktem je, že tu těžbu tam tehdy zastavila inspekce životního prostředí a Slovensku hrozily vysoké sankce Evropské komise za poškozování lokalit, které jsou součástí evropského přírodního dědictví. Takže ti konkrétní ministři s tím až tak moc společného nemají,“ poznamenal Bláha.

Vojtěch Berger, Naďa Bělovská, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme