Menšinovou polskou vládu čeká hlasování o důvěře

Polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz představil parlamentu programové prohlášení své menšinové vlády. "Celá řada věcí v programu mé vlády je společná s programem Sebeobrany," prohlásil polský premiér.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazimierz Marcinkiewicz | Foto: ČTK/AP

Radikální náprava společnosti, očištění veřejného života od patologických jevů korupce, levný a solidární stát, sloužící občanům a ne zájmovým skupinám - to jsou hlavní hesla programu menšinové vlády Práva a spravedlnosti. V zahraniční politice zůstanou zachovány dosavadní strategické cíle, ovšem s důrazem na prosazení polských zájmů.

Prioritní pro realizaci polských zájmů je euroatlantický prostor. Integrace do struktur Evropské unie je zárukou našeho rozvoje a blahobytu, spojenectví se Spojenými státy v rámci NATO je zárukou naší bezpečnosti, prohlásil premiér Kazimierz Marcinkiewicz. Polští vojáci proto dokončí misi v Iráku a vláda zváží, zda tam zůstanou jako školitelé iráckých bezpečnostních složek.

Polský prezident Aleksander Kwaśniewski hned po premiérově projevu upozornil na fakt, že v zahraničně politické části programového prohlášení není ani slovo o vztazích k sousedům - zejména k Německu a Rusku.

"Máme šanci s tímto programem v průběhu příštích let zreformovat stát a jeho služby i změnit polské hospodářství tak, aby z něj měli prospěch všichni. Je to program, se kterým jsme zvítězili v parlamentních i prezidentských volbách. Došlo ale k určitým modifikacím," uvedl polský premiér.

Modifikace - to jsou hlavně ústupky radikální levici i pravici, jejichž poslanci dnes večer menšinovou vládu s velkou pravděpodobností podpoří.

Opoziční liberálové hovoří o kupčení s hlasy a funkcemi: "Právo a spravedlnost si kupuje podporu Ligy polských rodin, Sebeobrany a lidovců, aby získalo mocenský monopol mimo veškerou kontrolu," uvedl šéf Občanské platformy Donald Tusk.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme