Menšinovou polskou vládu čeká hlasování o důvěře

Polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz představil parlamentu programové prohlášení své menšinové vlády. "Celá řada věcí v programu mé vlády je společná s programem Sebeobrany," prohlásil polský premiér.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazimierz Marcinkiewicz

Kazimierz Marcinkiewicz | Zdroj: ČTK

Radikální náprava společnosti, očištění veřejného života od patologických jevů korupce, levný a solidární stát, sloužící občanům a ne zájmovým skupinám - to jsou hlavní hesla programu menšinové vlády Práva a spravedlnosti. V zahraniční politice zůstanou zachovány dosavadní strategické cíle, ovšem s důrazem na prosazení polských zájmů.

Prioritní pro realizaci polských zájmů je euroatlantický prostor. Integrace do struktur Evropské unie je zárukou našeho rozvoje a blahobytu, spojenectví se Spojenými státy v rámci NATO je zárukou naší bezpečnosti, prohlásil premiér Kazimierz Marcinkiewicz. Polští vojáci proto dokončí misi v Iráku a vláda zváží, zda tam zůstanou jako školitelé iráckých bezpečnostních složek.

Polský prezident Aleksander Kwaśniewski hned po premiérově projevu upozornil na fakt, že v zahraničně politické části programového prohlášení není ani slovo o vztazích k sousedům - zejména k Německu a Rusku.

"Máme šanci s tímto programem v průběhu příštích let zreformovat stát a jeho služby i změnit polské hospodářství tak, aby z něj měli prospěch všichni. Je to program, se kterým jsme zvítězili v parlamentních i prezidentských volbách. Došlo ale k určitým modifikacím," uvedl polský premiér.

Modifikace - to jsou hlavně ústupky radikální levici i pravici, jejichž poslanci dnes večer menšinovou vládu s velkou pravděpodobností podpoří.

Opoziční liberálové hovoří o kupčení s hlasy a funkcemi: "Právo a spravedlnost si kupuje podporu Ligy polských rodin, Sebeobrany a lidovců, aby získalo mocenský monopol mimo veškerou kontrolu," uvedl šéf Občanské platformy Donald Tusk.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme