‚Krok k ukončení stigmatizace.’ Skotsko jako první umožní zdarma přístup k menstruačním potřebám

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon v úterý jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů korun).

Edinburgh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k menstruačním potřebám zdarma | Zdroj: Profimedia

„Jsem hrdá, že jsem mohla tento průlomový zákon svým hlasem podpořit,” uvedla na twitteru skotská premiérka Nicola Sturgeonová. „Skotsko bude první zemí na světě, která poskytne zdarma menstruační potřeby všem, kdo je potřebují,” dodala a označila zákon za důležitý pro všechny ženy a dívky.

Nový zákon zavádí právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách.

Za přijetí zákona dlouhá léta lobbovala labouristická poslankyně Monica Lennonová. V úterý uvedla, že je schválení normy prvním krokem na cestě k ukončení „stigmatizace menstruace” ve skotské společnosti. Dalším krokem by podle ní měla být lepší osvěta na školách a lepší podmínky pro ženy v práci.

Vzor pro další země?

Lennonové se podařilo k podpoře zákona přesvědčit všechny strany skotského parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, neboť považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů korun) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

‚Historický průlom‘. Ve vedení větších německých firem musí být podle nové dohody koalice ženy

Číst článek

Na straně labouristické poslankyně za normu bojovala řada odborových svazů, organizací bojujících za práva žen i charitativních organizací, podle kterých ženy a dívky v potravinových bankách často shánějí právě i hygienické potřeby.

Takzvaná menstruační chudoba, kdy si ženy nemohou dovolit koupit každý měsíc hygienické pomůcky, podle charitativních organizací výrazně vzrostla během pandemie covidu-19.

Skotská poslankyně Lennonová doufá, že se nový zákon stane vzorem i pro další země. Je totiž podle ní „příležitostí, jak zabezpečit důstojnost všem ženám, dívkám a lidem, kteří menstruují”.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme