Indonéská sopka Merapi vychrlila popel a lávu. Nejsou hlášené žádné oběti

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi v sobotu vychrlila oblaka popela a lávu, která stéká po jejích svazích. Obnovená aktivita si nevyžádala žádné oběti, informovala agentura AP.

Jakarta Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi v sobotu vychrlila oblaka popela a lávu, která stéká po jejích svazích

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi v sobotu vychrlila oblaka popela a lávu, která stéká po jejích svazích | Foto: Devi Rahman / INA Photo Agency / Sipa USA | Zdroj: Reuters

Šéf jakartského vulkanologického střediska Hanik Humaida řekl, že se popel dostal do výšky 200 metrů a z hory se ozývá dunění.

Indonéská sopka Merapi chrlila po třech týdnech znovu popel, erupce byla slyšet na třicet kilometrů

Číst článek

Mraky prachu se od rána z kráteru vznesly osmkrát, stejně jako se z něj uvolňovalo kamení, láva a plyn. Podle Humaidy láva stekla až do dvoukilometrové vzdálenosti dolů po svazích.

Merapi se tyčí do výšky 2968 metrů a leží na hustě obydleném ostrově Jáva. Je nejaktivnější z desítek indonéských vulkánů a v nedávné době vybuchla několikrát.

Vulkanologické centrum vyzvalo vesničany žijící v jejím okolí, aby od kráteru zůstali aspoň v pětikilometrové vzdálenosti. Při své minulé velké erupci v roce 2010 Merapi zabila 347 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme