Merkelová se postavila proti předčasným volbám v Německu. Označila je za nesmysl

Kancléřka Angela Merkelová se v sobotu jasně postavila proti možnosti, že by se v Německu konaly předčasné volby. Politické strany podle ní musí sestavit vládu za těch podmínek, jaké stanovili voliči v zářijovém hlasování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová

Německá kancléřka Angela Merkelová | Zdroj: Reuters

Po selhání jednání o vytvoření koalice konzervativní unie CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených se stále častěji hovoří o pokračování velké koalice CDU/CSU a sociální demokratů (SPD). Ve hře ale zůstává i menšinová vláda.

Čím si Merkelová vysloužila podporu Němců a pochvalu od Trumpa

Číst článek

"Považuji za nesmysl, abychom žádali lidi, aby šli znovu k volbám, když si s výsledkem (prvního hlasování) nedokážeme poradit," řekla v sobotu Merkelová na zemském sjezdu své Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Meklenbursku-Předním Pomořansku, která je její domovskou spolkovou zemí. Politici podle Merkelové dostali od voličů mandát sestavit kabinet a to by měli také učinit.

Jamajská koalice

Řádné parlamentní volby se v Německu konaly 24. září. Sociální demokracie, která dosud s CDU/CSU vládla, oznámila kvůli rekordně nízkému volebnímu zisku odchod do opozice. Merkelová následně začala jednat se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými. Sondážní rozhovory o vzniku takzvané jamajské koalice ale v noci na pondělí ztroskotaly.

Jak si Angela Machiavelli poradí se čtvrtým vítězstvím ve volbách?

Číst článek

Prezident Frank-Walter Steinmeier, který podle ústavy může vyhlásit předčasné volby, zahájil tento týden jednání s představiteli parlamentních stran ve snaze novému hlasování zabránit. Předseda SPD Martin Schulz po schůzce se Steinmeierem - bývalým členem sociální demokracie - uvedl, že jeho strana je připravena o řešení vládní krize jednat. Podle německých médií tak už není pokračování velké koalice křesťanských a sociálních demokratů vyloučeno.

Rozhovory s otevřeným koncem

Podle místopředsedy SPD Ralfa Stegnera není ovšem ani nyní pokračování velké koalice samozřejmostí. "Potřebujeme čas na velmi těžké rozhovory s otevřeným koncem," řekl dnes. Sociální demokracie chce jednat se všemi stranami, nejen s CDU a CSU, zdůraznil Stegner. Zúžit možnosti řešení krize na velkou koalici nebo předčasné volby by podle něj bylo chybou. Na stole je stále i menšinová vláda, zdůraznil místopředseda SPD.

Merkelová po útocích neotočila. Zvládneme to, zopakovala a žádá o pomoc celou Evropu

Číst článek

V Berlíně o situaci po krachu vyjednávání o jamajské koalici v sobotu na celostátním sjezdu diskutují také Zelení. Původně přitom měl sjezd rozhodovat, zda po sondážních rozhovorech zahájí ekologická strana s konzervativci a liberály řádná koaliční jednání.

Podle předsedy Zelených Cema Özdemira je strana nadále ochotna diskutovat o možnostech řešení krize. Vinu za krach jednání o koalici CDU/CSU, FDP a Zelených podle něj jednoznačně nesou svobodní demokraté. Jejich předsedovi Christianovi Lindnerovi chybí "potřebná pokora", uvedl.

Lindner v sobotu na zemském sjezdu své strany v Severním Porýní-Vestfálsku ale ukončení rozhovorů o vzniku vlády obhajoval. FDP byla připravena převzít vládní zodpovědnost, chyběla ale důvěra v to, že by taková vláda byla vnitřně stabilní, uvedl předseda FDP. "Čtyři roky by to nevydrželo," dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme