Merkelová a její ministři mají dostat speciální vakcínu proti prasečí chřipce

Německou kancléřku Angelu Merkelovou a další členy spolkové vlády by před tzv. prasečí chřipkou měla ochránit speciální vakcína. Informuje o tom server Spiegel.ONLINE. Vakcína neobsahuje dodatečné přísady, které mohou vyvolat reakci po očkování. V Německu se kolem toho rozhořel ostrý spor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: The Council of the European Union

Odborníci tvrdí, že vakcíny obsahující adjuvanty, tedy přídavné látky, které mají zvýšit účinnost přípravku, jsou stejně bezpečné. Mnoho praktických lékařů ale o tom má své pochybnosti. Argumentují mimo jiné tím, že neznáme účinky vakcíny s adjuvanty například na těhotné ženy.

Stále více institucí a organizací, jako třeba německý bundeswehr, objednává speciální vakcíny bez adjuvantů. Christoph Hübner z ministerstva vnitra přiznal, že vláda objednala 200 000 dávek vakcíny Celvapan firmy Baxter neobsahující přídavné látky.

Celvapan by kromě členů spolkové vlády měli dostat zaměstnanci ministerstev a další státní úředníci. Pro zbytek populace pak bude připraveno 50 miliónů dávek konvenční vakcíny společnosti GlaxoSmithKline.

Podle předsedy komise pro léčiva německé lékařské komory Wolfa-Dietera Ludwiga je tento postup skandální.

Jiří Hošek, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme