Merkelová a Medveděv budou jednat o lidských právech v Rusku
Po německém odchodu od jaderné energetiky si Rusko slibuje ještě větší příjmy z prodeje plynu. O dalších obchodních možnostech by se mělo jednat v Hannoveru během německo-ruských vládních konzultací. Už v pondělí večer se kancléřka Merkelová sešla při soukromé večeři s ruským prezidentem Medvěděvem.
Německé firmy si stěžují na obchodní bariéry z ruské strany, přesto vzájemný obchod letos dosahuje rekordního objemu ve výši 70 miliard eur.
Rusko nyní počítá, že po ukončení provozu německých jaderných reaktorů zvýší prodej plynu. Německé dráhy si pro změnu slibují uzavření mnohamiliardového kontraktu na vybudování 700 kilometrů železnice na severní Sibiři, v hodnotě kolem 4 miliard eur.
Mnohem menší soulad mezi Moskvou a Berlínem panuje v politické rovině. Německá vláda se znepokojením sleduje porušování lidských práv v Rusku. Vnitropolitická situace v Rusku před prezidentskými volbami stojí ve středu pozornosti německého zájmu.
Německo se chce věnovat i dění v Bělorusku, kde v posledních měsících Lukašenkův režim ještě více přitvrdil vůči opozici a řada disidentů skončila ve vězení. Rusko tradičně nastoluje otázku vízové politiky ze strany Evropské unie nebo členství ve Světové obchodní organizaci.
Obě strany se snaží dávat najevo, že na jednání nebude mít žádný vliv neudělení ceny Quadriga ruskému premiérovi Putinovi. Občanské sdružení Werkstatt Deutschland rozhodlo pod sílícím mezinárodním i domácím tlakem zrušit udělení prestižní ceny. Moskva i Berlín poukazují na to, že sdružení, které cenu udílí, je soukromá společnost a rusko-německé vazby jsou natolik silné, že je taková událost nemůže ohrozit.
Ukázalo se, že Vladimír Putin není značnou částí veřejnosti vnímán jako demokratický vládce. Mezi kancléřskou Merkelovou a premiérem Putinem skřípaly vztahy vždy. Merkelová v minulosti několikrát poukázala na nedemokratické kroky ruské administrativy a chlad mezi oběma státníky byl patrný i při poslední Putinově návštěvě Berlína.