Merkelová a Putin o budoucnosti Kosova

Mezinárodní společenství by nemělo nikomu vnucovat řešení problému Kosova. Na prestižní bezpečnostní konferenci v Mnichově to řekl ruský prezident Vladimir Putin. Německá kancléřka Angela Merkelová pak podpořila žádost Srbska o odklad konečných rozhovorů o statusu jihosrbské provincie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

A. Merkelová a V. Putin | Foto: AFP

Podle Merkelové je rozhodování o osudu Kosova složitým procesem a jak Srbsko, tak samotná provincie potřebují čas, aby si ujasnili své pozice. Zapojení mezinárodního společenství je pak podle kancléřky nezbytné, i když je při jednáních třeba postupovat nanejvýš citlivě.

"Co může udělat Evropská unie, ale už třeba nikoli Severoatlantická aliance, je nabídnout těmto zemím perspektivu. Bez této nabídky bychom se do řešení kosovské otázky nemohli vůbec pustit," řekla v bavorské metropoli Merkelová.

Ruský prezident ale v Mnichově jasně řekl, že jeho země bude blokovat jakékoli nabízené řešení, se kterým by nesouhlasili jak Srbové, tak etničtí Albánci.

Putin taky napadl Spojené státy a další západní země, že se snaží zbytku planety vnutit svou vůli a vytvářejí jednopolární svět. Šéf Kremlu současně znovu zopakoval výhrady vůči americkému protiraketovému systému, který podle jeho názoru Evropané nepotřebují.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme