Merkelová a Sarkozy pohrozili Íránu dalšími sankcemi

Zostřením mezinárodních sankcí vůči Íránu pohrozili v Berlíně spolková kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Teheránu hrozí tento scénář v případě, že neukáže ochotu jednat o svém jaderném programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy | Foto: Informationsamt der Bundesregierung

Už minulý týden po schůzce s izraelským premiérem Netanjahuem kancléřka naznačila, že by se nová opatření vůči Íránu mohla týkat finančního sektoru a energetiky.

Zároveň uvedla, že nejpozději v září se musí Teherán vrátit k jednacímu stolu. Izraelský premiér zase parafrázoval americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou, když uvedl, že existuje možnost, jak íránský systém ekonomicky ochromit.

Sarkozy v německé metropoli řekl, že "podaná ruka ze strany Západu nemůže zůstat napřažená donekonečna." Francouzský prezident zdůraznil, že by se případné přísnější sankce měly dotknout vládnoucí garnitury a nikoli obyčejných Íránců. "Ti si zaslouží lepší lídry, než ty současné," dodal doslova Sarkozy, který vyjádřil obdiv nad statečností íránského obyvatelstva.

Přečtěte si také:
Izraelský premiér vyzval světové mocnosti ke sjednocení vůči íránskému režimu
Izraelský premiér Netanjahu jedná v Berlíně i o tvrdších sankcích vůči Íránu
Mezinárodní agentura pro atomovou energii údajně tají důkazy o íránském zbrojení
Írán prosazuje mezinárodní zákaz útoků na jaderná zařízení

Jiří Hošek, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme