Merkelová chce posílit CDU, otevírá téma integrace

Stát musí změnit přístup k přistěhovalcům, prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová v Postupimi před mladými křesťanskými demokraty. Přiznala ztroskotání takzvaného „multi-kulti modelu“. Její výroky souznějí s kroky prezidenta Wulffa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová

Angela Merkelová | Foto: The Council of the European Union

Pod pojmem „multu-kulti“ má Merkelová na mysli systém paralelně existujících kultur, přičemž ta německá nenárokuje po lidech z jiných prostředí, aby se výrazněji asimilovali.

„Řeč je o tisících Turků a Arabů, kteří dlouhodobě žijí v Německu, těží z tamního sociálního systému, ale čtou své noviny, poslouchají svůj rozhlas a nemluví dobře německy,“ vysvětluje redaktor Českého rozhlasu Jiří Hošek, který donedávna působil jako zpravodaj v Německu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Hošek ze zahraniční redakce ČRo 1 - Radiožurnál vysvětluje novou integrační politiku Angely Merkelové

Merkelová zároveň podpořila prezidenta Christiana Wulffa. „Prezident prohlásil, že islám je také součástí Německa a on opravdu je. To vidíme nejen na fotbalistovi Özilovi,“ uvedla.

Reagovala tím na alarmující propad stran vládní koalice. „CDU se už dlouho neprofilovala coby konzervativní strana a její sympatizanti a voliči začínají být nervózní. Ptají se, kde je křesťanství obsažené v názvu strany,“ tvrdí Hošek.

Vše začalo již kauzou politika Sarrazina, která odstartovala úvahy nad tím, jestli náhodou napravo od CDU není živná půda pro vznik nového populistického seskupení. CDU a CSU se tak rozhodly chopit téma integrace do vlastních rukou.

Výroky Merkelové podporují tureckou návštěvu německého prezidenta. „Zapadá to do určitého puzzle. Určitě tam Wulff zmíní, že o kompetentní, mladé, šikovné Turky má německá ekonomika zájem,“ uzavírá Hošek.

Mladí Turci jsou vedení k vlastenectví, i když žijí v emigraci | Foto: Fotobanka stock.xchng

Zpravodajka Českého rozhlasu v Turecku Julie Urbišová upozorňuje, že německý prezident se na půdě tureckého parlamentu objeví vůbec poprvé. Německo podle ní momentálně nemá mezi Turky velkou popularitu.

V Turecku byly zveřejněny výsledky průzkumu lipské univerzity, podle nichž 58 procent dotázaných Němců by omezilo praktikování islámu Turků žijících v Německu.

Turecký ministr pro evropskou integraci nicméně vyzval tureckou komunitu žijící v Německu k lepší integraci a turecký prezident Abdullah Güll řekl, že přistěhovalci by měli němčinu umět plynně a bez akcentu.

Souhlasí s ním také odborník na integraci Tomáš Hirt ze Západočeské univerzity v Plzni. „Znalost jazyka je jedním z důležitých předpokladů podílení se na společné kultuře,“ potvrzuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo v Turecku Julie Urbišová a odborník na integraci Tomáš Hirt ze Západočeské univerzity o integrační politice Německa

Zároveň vyjádřil nesouhlas s názorem německé politoložky a bývalé kandidátky na prezidentku Gesine Schwanové, že Němci mají problémy s integrací i proto, že nejsou dost otevření.

„Ten problém spočívá v tom, že my Němci nejsme dost otevření jiným lidem, nejsme dost pohostinní. Je to celoněmecká problematika,“ řekla Schwanová Rádiu Česko.

Hirt považuje přisuzování vlastností jednotlivým národům za přežitek z 19. století. „Spíš bych si kladl otázku, jakým způsobem funguje německá společnost. Jestli je demokratická a liberální. A domnívám se, že německá společnost v každodenní praxi je mnohem otevřenější a liberálnější, než jak se jeví z médií a proklamací,“ tvrdí.

Představu o multikulturní společnosti jako soužití různých etnických či náboženských komunit podle něho vystřídaly pohledy na fungování společnosti více zaměřené na jednotlivce.

„Hovořil bych spíše o společné politické kultuře, společné hodnotě v kulturním prostoru, která je cenná pro všechny, kteří v tom prostoru žijí,“ říká Hirt.

Jiří Hošek, Lucie Maňourová, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme