Merkelová chce v Londýně slyšet, jak si Británie představuje své členství v EU

Jasné informace o tom, co Britové v jednáních s Evropskou unií o nové podobě svého členství vlastně žádají, chce po premiérovi Davidu Cameronovi německá kancléřka Angela Merkelová. Oba prominentní politiky čeká dnes odpoledne jednání za zavřenými dveřmi v premiérově rezidenci nedaleko Londýna. Kancléřka přijela v den, kdy v Británii zahájila činnost další kampaň tamních euroskeptiků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová vyzvala Němce k toleranci vůči uprchlíkům | Zdroj: Reuters

Merkelová si přeje setrvání Británie v EU, stejně tak ale nesouhlasí se změnou pravidel ohledně volného pohybu osob v rámci osmadvacítky a s omezením práv unijních občanů čerpat sociální dávky v jiných členských státech, což je právě něco, co by Konzervativní strana v Británii ráda změnila.

Představy Británie a Německa se také rozcházejí ohledně základní filosofie EU – Londýnu se příčí představa stále užší politické unie a představoval by si volnější vazbu s důrazem na ekonomickou spolupráci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Merkelová přijela do Británie. Chce slyšet, jak by si Cameron představoval nové podmínky členství v EU. Více zpravodaj Jiří Hošek

Angela Merkelová ale míří do rezidence Chequers hlavně s cílem se detailně dozvědět, s jakým výsledkem unijních jednání by se David Cameron spokojil a jaké jsou jeho idealistické vize.

Grexit, Brexit...

V Spojeném království také sílí hlasy, že by Britové měli z Evropské unie odejít a další kampaň podporující takzvaný „Brexit“ se rozjela právě dnes.

Jmenuje se „Vote leave“, to znamená „hlasujte pro odchod“, a síly v ní spojili největší sponzoři britských politických stran – Peter Cruddas, štědrý sponzor Konzervativců, největší jednorázový dárce labouristů John Mills a také Stuart Wheeler, který pomohl k vzestupu Straně pro nezávislost Spojeného království (UKIP).

Kampaň by tak měla mít značné zdroje k dispozici ještě dřív, než parlamentem projde zákon o unijním referendu, který potom darované částky „zastropuje“. Ke kampani se navíc podle všeho hlásí desítky euroskeptických poslanců i členů Sněmovny lordů.

Jde o už druhou velkou kampaň za vystoupení Británie z EU. První spustila UKIP Nigela Farage. Nevypadá to však, že by oba proudy spolupracovaly, může tak docházet k jistému „kanibalismu“.

'Vote stay'?

Co se týče poměru sil mezi zastánci a odpůrci unijního členství v Británii, nejnovější průzkum ukázal poměr 44 ku 39 procentům ve prospěch setrvání v EU, na odhady je ale ještě velmi brzy. Není znám ani termín unijního referenda, a hlavně ani to, o jaké změněné podobě britského členství se vlastně bude hlasovat.

Mluví se o tom, že jeden z hlavních favoritů na post příštího předsedy Konzervativní strany, a to buď ministryně vnitra Theresa Mayová, nebo starosta Londýna Boris Johnson, v blízké době oznámí svou podporu Brexitu, což by mohlo celou věc symbolicky odstartovat.

Britský premiér David Cameron | Foto: Reuters

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme