Merkelová: Evropská unie přijme protiopatření proti americkým clům

Evropská unie přijme protiopatření v reakci na americká cla na dovoz oceli a hliníku. Řekla to v neděli německá kancléřka Angela Merkelová, která zároveň vyjádřila politování nad náhlým odvoláním podpory amerického prezidenta Donalda Trumpa závěrečnému komuniké z víkendového summitu G7 v Kanadě.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump a německá kancléřka Angela Merkelová na summitu G20

Americký prezident Donald Trump a německá kancléřka Angela Merkelová na summitu G20 | Zdroj: Reuters

„Odvolání takříkajíc prostřednictvím tweetu je samozřejmě alarmující a trochu skličující,“ řekla Merkelová televizi ARD. Dodala, že podobně jako Kanada připravuje také Evropská unie protiopatření proti americkým clům.

Trump oznámil své stažení podpory už tak velmi opatrně formulovaného závěrečného prohlášení ze summitu G7 v noci na neděli prostřednictvím twitteru. V příspěvcích se navíc nevybíravě vyjádřil na adresu kanadského premiéra Justina Trudeaua.

Sedm průmyslových mocností se po jednáních v závěrečném komuniké mimo jiné zavázalo, že budou bojovat s protekcionismem a zmodernizují Světovou obchodní organizaci, aby byla spravedlivější.

Klopotně dosažený kompromis nejdříve schválili všichni členové skupiny G7, kterou tvoří USA, Kanada, Japonsko, Británie, Německo, Itálie, Francie a rovněž Evropská unie jako celek, nakonec ale dohodu popřel Trump.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme