Merkelová: islamistický terorismus do země nepřinesli běženci, islám k Německu patří

Uprchlíci do Německa nepřinesli islamistický terorismus, problém s těmito extremisty má země už mnoho let. Na předvolebním shromáždění své Křesťanskodemokratické unie (CDU) v severoněmeckém městě Neustrelitz to ve středu podle agentury Reuters řekla kancléřka Angela Merkelová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německo udělá všechno pro objasnění teroristických útoků z minulého týdne, uvedla kancléřka Angela Merkelová | Foto: Reuters

Merkelová připustila, že existují snahy získat běžence pro věc islamistů. „Fenomén islamistického terorismu, Islámského státu, není jevem, který k nám přišel s uprchlíky," řekla však.

IS podle ní dělá Německu problémy už řadu let a byl patrný už před loňskou migrační krizí.

V Německu se v červenci staly čtyři krvavé útoky, z nichž dva podle vyšetřovatelů byly motivovány islamistickým terorismem. V jednom případě sedmnáctiletý Afghánec napadl nožem a sekerou ve vlaku do Würzburgu pět lidí, než ho policie zastřelila.

V bavorském Ansbachu odpálil výbušniny ve svém batohu odmítnutý žadatel o azyl, exploze ho zabila a zranila devět dalších lidí.

Kancléřka také odmítla protimuslimské nálady, které v důsledku migrační krize zesílily v německé společnosti a které pomáhají k vzestupu populistické Alternativě pro Německo (AfD). „Jasně jsme řekli, že islám, který je prožíván na základě ústavy, patří k Německu," uvedla.

Formy islámu, které odmítají německou ústavu a například popírají rovnoprávnost mužů a žen, ale podle ní nemají v zemi místo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme