Merkelová je nadále proti vstupu Turecka do EU
Německo je největším obchodním partnerem Turecka. V Německu žijí tři miliony Turků. Strana kancléřky Angely Merkelové CDU je zároveň největším odpůrcem vstupu Turecka do Unie. Před příjezdem Merkelové do Ankary mluvil turecký premiér Erdogan o nenávisti, kterou údajně kancléřka vůči Turkům cítí.
Před kamerami se politici snažili o umělé úsměvy, jednotný tón nezazněl. Merkelová a Erdogan mluví každý v jiné tónině a to doslova ve všech zásadních bodech. Merkelová odmítá plné členství Turecka v Evropské unii, nabízí pouze privilegované partnerství.
To Turecko považuje za urážlivé a nepřijatelné. Erdogan argumentuje tím, že v případě jedné země nelze klást jiné podmínky než tomu je v ostatních případech. Podle Turecka nelze absolvovat náročná přístupová jednání, měnit ústavu dle požadavků unie, a pak po všech náročných bitvách odejít s nepořízenou.
Třecí plochou je i postoj k íránskému jadernému programu. Německá kancléřka žádala o podporu v otázce zavedení sankcí vůči Íránu při projednání na půdě OSN.
A ani tady se jí podpory nedostalo. Erdogan zpochybnil účinnost sankcí, navíc dal najevo, že se mu nelíbí dvojí metr, kdy na jedné straně je Írán na pranýři a o izraelském vlastnictví jaderného arsenálu se mluví jen šeptem za zavřenými dveřmi.
Merkelová v Turecku populární není
Turecko se začíná čím dál více prosazovat jako regionální mocnost a nechce si pošramotit své dobré vztahy s Íránem. Navíc sankce by se dotkly i turecké ekonomiky.
Německá kancléřka sice během návštěvy chválila istanbulské pamětihodnosti, podpořila vzájemnou vědeckou výměnu, o problematických věcech spojených s třímilionovou tureckou menšinou v Německu ale raději nemluvila.
Svým odporem vůči členství Turecka v Unii je tureckými médii i veřejností vnímána jako jeden z nejméně populárních politiků. Ultrakonzervativní deník Vakin šel dokonce tak daleko, že ji nazývá poslední žijící nacistkou.