Merkelová je všechno jiné než konzervativní politik, říká politolog

Evropa musí být vystavěna tak, aby v ní euro mělo budoucnost, zdůraznila na stranickém sjezdu CDU kancléřka Angela Merkelová. Budoucnosti Evropy věnovala největší část projevu. Nastínila v něm ale také, jak si představuje novou politiku křesťanských demokratů zbavenou všech ideologických nánosů. To obnáší i zavedení minimální mzdy, což bylo zatím v CDU neprůchodné téma. Členové CDU odměnili Merkelovou šestiminutovým potleskem ve stoje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová v Bundestagu | Zdroj: Reuters

„Angela Merkelová umí velmi rychle změnit názor, není zdaleka tak ideologicky fixovaná jako její předchůdce Helmut Kohl, Angela Merkelová je všechno jiné než skutečně konzervativní politik,“ říká znalec poměrů nejsilnější německé parlamentní strany a autor životopisu Angely Merkelové, profesor politologie z bonnské univerzity Gerd Langgut, který se v zákulisí CDU pohybuje už dlouhá desetiletí.

Ještě před rokem Angele Merkelové její ‘cik-cak‘ politiku všichni vyčítali. Ideologický obrat předvedla i v těchto dnech. Prosazováním zavedení minimálního platu sáhla na jeden z ideologických pilířů CDU.

Přehrát

00:00 / 00:00

O současném postavení Angely Merkelové i její budoucnosti hovořila zpravodajak ČRo Klára Stejskalová se znalcem poměrů CDU a autorem životopisu Angely Merkelové politologem Gerdem Langguthem.

„S minimálním platem je to stejné jako s atomovou energií v případě Zelených. Vzala SPD jejich velké předvolební téma. SPD o minimální mzdě mluvila na každém sjezdu, v každém vystoupení. Navíc většina voličů CDU byla stejně pro,“ říká profesor Langgut.

Odborníci upozorňují, že ve skutečnosti nejde o žádnou převratnou změnu. V oborech, kde dosud minimální mzda není, má být stanovená dohodou všech tarifních partnerů, to znamená, že o její výši budou vyjednávat zaměstnavatelé s odbory, tak jako dosud. Takže ani odbory se nemusí obávat ztráty vlivu.

V Evropě není silnějšího lídra

Gerd Langgut sleduje kariéru Angely Merkelové od samého počátku. Za jeden z jejích největších kladů považuje nesmírnou pracovitost.

„Ona není někdo, kdo se lehce vzdává, jako nedoceněnou považuji její práci s voliči, pozoroval jsem jí při posledních volbách a ona je velmi dobře informovaná,“ prozrazuje Gerd Langgut. Je přesvědčený, že dnes není v Evropě silnějšího lídra než Angela Merkelová.

V dnešním projevu ke straníkům kancléřka už poněkolikáté zopakovala, že Evropa i Německo musí vyjít ze současné krize silnější, že je třeba přistoupit k sankcionování těch zemí, které pravidla porušují.

„Angela Merkelová má velké štěstí, že ve věcech záchranného fondu s ní hlasují SPD a Zelení. S výjimkou Die Linke jde o koalici všech stran, což je něco úplně jiného než je k vidění v dalších evropských zemích. Ale na druhou stranu ta situace ji poškozuje. Je pravda, že přijetí Řecka do eurozóny jde na vrub Schrödrovi a prolomení maastrichtských kritérií Německem a Francií zase Kohlovi, ale ona to zdědila a je otázka, zda se s tím rozumně vypořádává,“ klade si otázku Gerd Langgut.

CDU zůstane nejsilnější stranou

Podle posledního průzkumu Sternu hodnotí Merkelovou pozitivně 56 procent Němců. Na druhou stranu být zachráncem a především plátcem Evropy se většině Němců zajídá. To, zda se podaří debatu o euru alespoň částečně smést ze stolu ovlivní podle autora biografie o současné kancléřce do značné míry příští parlamentní volby.

„Bude záležet na tom, jakého protivníka jí vybere SPD. Ale pravděpodobně CDU zůstane nejsilnější stranou. Záleží, jaká bude za necelé dva roky konstalace,“ soudí profesor Langgut.

Ve vlastní straně žádné protivníky Angela Merkelová nemá, za dobu jejího šéfování všechny silnější osobnosti odstranila. Její popularita uvnitř CDU se dá tak akorát poměřit podle délky potlesku. Po jejím projevu na sjezdu CDU v Lipsku jí členové strany vydrželi aplaudovat celých šest minut.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme