Merkelová: Kdo opustí EU, nemůže očekávat, že se zbaví povinností, ale výhody si ponechá

Kdo vystoupí z Evropské unie, nemůže očekávat, že se zbaví povinností, ale bude nadále užívat všech práv, řekla dnes na adresu Británie německá kancléřka Angela Merkelová. Ve svém vystoupení před německým parlamentem také zdůraznila, že EU bude při vyjednávání s Londýnem hájit své zájmy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová přednesla vládní prohlášení o důsledcích brexitu před poslanci v Bundestagu

Německá kancléřka Angela Merkelová přednesla vládní prohlášení o důsledcích brexitu před poslanci v Bundestagu | Zdroj: Reuters

Když bude chtít Británie být i nadále součástí společného evropského trhu, bude muset podle Angely Merkelové přijmout jeho podmínky, včetně volného pohybu osob.

„Musí to být a bude to citelný rozdíl, jestli chce země být členem rodiny Evropské unie, nebo ne. Kdo chce z této rodiny vystoupit, ten nemůže očekávat, že s tím odpadnou všechny povinnosti, privilegia ale nadále zůstanou,“ řekla Merkelová ve svém zatím nejtvrdším vyjádření k britskému rozhodnutí opustit osmadvacítku.

Není podle ní možné, aby si Londýn vybíral třešničky na dortu. Evropa s Británií jako s budoucí třetí zemí jednání povede tak, aby nezpochybnila výdobytky zbylých 27 členských zemí.

„Volný přístup ke společnému trhu dostane ten, kdo bude akceptovat čtyři základní evropské svobody pohybu - lidí, zboží, služeb a kapitálu,“ řekla německá kancléřka, kterou poslanci opakovaně přerušovali potleskem, zejména v pasážích kritických k ostrovní zemi.

Ve svém zatím nejrozsáhlejším vyjádření k brexitu Merkelová také uvedla, že ji výsledek referenda mrzí, vyjádřila ale přesvědčení, že ho unie přestojí. Uvítá přitom každý návrh, který Evropě pomůže dostat se ze situace jednotnější. Německo pro to podle ní udělá vše.

„Respektujeme, že Londýn zatím nechce požádat o vystoupení z osmadvacítky,“ poznamenala také německá kancléřka. Británie ale podle ní musí vzít na vědomí, že zatím také nebudou žádná formální či neformální jednání o jejím vystoupení.

Merkelová ve svém asi 20minutovém vystoupení také vyjádřila přesvědčení, že zájmem Británie by měly být i do budoucna úzké a přátelské vztahy s EU. Je to také v zájmu Německa, aby Londýn zůstal dobrým partnerem, míní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme