Merkelová kritizuje Řeky. Na jejich straně prý nebyla vůle ke kompromisu

Podle německého vicekancléře Siegmara Gabriela bude řecké referendum rozhodováním o setrvání Řecka v eurozóně. Řekl to po mimořádném jednání všech německých politických špiček. Kancléřka Angela Merkelová zároveň obvinila řeckou vládu, že při vyjednávání s věřiteli nebyla schopná kompromisu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová | Zdroj: Reuters

Kancléřka řekla, že eurozóna stojí na solidaritě, k řešení ale musí přispět každá země. Uvedla, že řecká vláda od vyjednávání ustoupila jednostranně, nebyla také připravená k žádným kompromisům.

Ministr hospodářství a vicekancléř Gabriel přitom vyjmenoval hned několik případů, kdy eurozóna a věřitelé vyšli Řecku vstříc. Uvedl také, že nabídka Řecku ze strany věřitelů byla dostatečně velkorysá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O postoji německých politiků k řecké krizi mluvil Martin Ježek

„Výsledek referenda má co do činění s tím, jakou budoucnost bude mít společná evropská měna. Na druhou stranu vím nebo spíš tuším, že občané Řecka si chtějí udělat vlastní názor,“ dodala kancléřka Merkelová.

Merkelová a Gabriel o situaci kolem Řecka odpoledne jednali se šéfy všech německých parlamentních stran. Po jednání kancléřka zopakovala, že jestli padne eurozóna, padne celá EU. A to si samozřejmě nikdo nepřeje.

Ve středu bude v německém Bundestagu celoparlamentní diskuse, kde se nebude mluvit o ničem jiném než o řeckých dluzích a nadcházejícím referendu.

Uzavření bank zatím Řekové přijímají klidně. Někteří se připravili včas

Číst článek

Vicekancléř již nyní uvedl, že pokud Řekové v nedělním referendu odmítnou návrhy věřitelů, bude to znamenat konec Řecka v eurozóně, a ne podklad pro nová jednání. Když se ale Řekové v referendu rozhodnou pro setrvání v eurozóně, odhlasují přijetí návrhů věřitelů, dveře k vyjednávání jsou nadále otevřeny. Ještě to však neznamená, že jednání dopadnou dobře.

„Ale musí tu být jasno, o čem se tady vlastně rozhoduje. Je to jasné ano, či ne, jestli zůstat v eurozóně, nebo ne. To se musí otevřeně říct. Pokud občané Řecka přijmou nabídku věřitelů, pak členové eurozóny musí znovu zasednout k jednacímu stolu. Pak je třeba řecké vládě naznačit, že musí ctít evropská pravidla,“ doplnil Siegmar Gabriel.

Podle vicekancléře se Německo bude snažit, aby euro zůstalo silnou a stabilní měnou, ať už se Řekové v referendu vysloví jakkoli.

Evropská komise prý Řecku nepředloží žádný nový kompromis

Číst článek

Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr hospodářství a vicekancléř Siegmar Gabriel | Foto: Reuters

Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme