Merkelová odmítá seškrtat řecké dluhy. Jiné úlevy ale nevylučuje

Německá kancléřka Angela Merkelová opět odmítla možnost snížení řeckých dluhů. Pokud bude vláda v Aténách plnit podmínky nového záchranného programu, je prý ochotná jednat o snížení úrokových sazeb či prodloužení splatnosti. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kanclérka Merkelová a ministr financí Schaeuble (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

"Řecko již získalo úlevy. Měli jsme tu dobrovolné seškrtání dluhu soukromými věřiteli, poté jsme prodloužili termíny splatnosti a snížili úrokové sazby. Nyní můžeme o takovýchto možnostech znovu jednat," řekla Merkelová v rozhovoru s německou televizí ARD.

Kancléřka nicméně upozornila, že klasické seškrtání 30 či 40 procent dluhu není v měnové unii možné. O případných změnách splatnosti a úroků lze jednat až poté, co Řecko úspěšně projde první kontrolou nového záchranného programu.

Na nové finanční pomoci v objemu až 86 miliard eur (v přepočtu zhruba 2,3 bilionu korun) se Atény s eurozónou předběžně dohodly v pondělí. Další jednání o podrobnostech záchranného programu pro Řecko schválil spolkové vládě v pátek německý parlament.

Z průzkumu agentury YouGov nicméně podle listu Die Welt vyplývá, že více než polovina Němců považuje plánovaný záchranný program pro Řecko za špatný. Téměř polovina by upřednostnila, kdyby zadlužené Řecko vystoupilo z eurozóny.

Kdo vlastní řecký dluh | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme