‚Občanům Hongkongu musejí být zajištěny jejich práva a svobody,‘ řekla Merkelová při návštěvě Číny

Německá kancléřka Angela Merkelová nadnesla téma Hongkongu při své schůzce s čínským premiérem Li Kche-čchiangem v Pekingu. Studenti zatím v Hongkongu vytvořili lidské řetězy, aby přitáhli pozornost ke zbývajícím požadavkům demonstrantů, které místní vláda dosud nevyslyšela.

Hongkong/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německé kancléřka Angela Merkelová při setkání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem v Pekingu | Zdroj: Reuter

„Zdůraznila jsem, že občanům Hongkongu musejí být zajištěny jejich práva a svobody,“ řekla Merkelová. „V současné situaci je nutné předejít násilí, pomůže jedině dialog. Objevují se náznaky, že správkyně Hongkongu tento dialog zahájí. Doufám, že se tak stane,“ dodala kancléřka.

Správkyně Hongkongu ustoupila demonstrantům. Po měsících protestů stáhla návrh extradičního zákona

Číst článek

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 po čínskou správu. Od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“ a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Kritici však tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Čínský premiér na tiskové konferenci s Merkelovou prohlásil, že Peking ve vztahu k Hongkongu respektuje model „jedna země, dva systémy".“ „Podporujeme hongkongskou vládu ve snaze ukončit násilí a chaos v souladu se zákony a zajistit Hongkongu dlouhodobou prosperitu a stabilitu,“ dodal.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová tento týden slíbila úplné stažení návrhu zákona o vydávání podezřelých do pevninské Číny. Slib ale aktivisty neuspokojil. Propekingskou vládu proto vyzývají k nezávislému vyšetření údajné policejní brutality při zásazích proti protestům, propuštění zadržených demonstrantů a zcela svobodné volby.

Bojkot škol. Studenti v Hongkongu dál pokračují v protivládních demonstracích

Číst článek

Dokud nebudou tyto požadavky splněny, chtějí aktivisté v protestních akcích pokračovat. Na sobotu svolali organizátoři velkou demonstraci před hongkongské mezinárodní letiště, které patří k nejrušnějším na světě. Jejich cílem je narušit dopravu na letiště. Dnes večer se mají protestní akce uskutečnit ve stanicích metra a také poblíž sídla vlády, informovala agentura Reuters.

Protesty proti návrhu extradičního zákona začaly v Hongkongu v červnu a v některých dnech při nich vyšly do ulic i statisíce lidí. V pátek studenti v Hongkongu před několika školami vytvořili lidské řetězy. Byly mezi nimi například studentky katolické dívčí školy v modrých školních uniformách, které doplnily obličejovými maskami, jimiž se demonstranti chrání na protestních akcích před slzným plynem. Na jiných místech se manifestující studenti oblékli do černé, která je symbolickou barvou demonstrantů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme