Merkelová pokračuje v čínském turné schůzkou s premiérem

Velké naděje vkládá kancléřka Merkelová do dnešního setkání s čínským premiérem Wen Ťiao Paem. Slibuje si od něj, že nastartuje další příliv čínských investic jak do Německa, tak do Evropského záchranného fondu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléřka Angela Merkelová obhajovala plán na záchranu eura před poslanci Spolkového sněmu

Kancléřka Angela Merkelová obhajovala plán na záchranu eura před poslanci Spolkového sněmu | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Angela Merkelová už před svým odjezdem do Pekingu zdůraznila, že vyřešení krize v eurozóně a silné euro by mělo být také v zájmu Pekingu. Ten už investoval do evropských cenných papírů a doufá se, že investovat bude i dále.

Čínský trh je pro německé firmy atraktivním cílem. I proto Angelu Merkelovou doprovází na 20 manažerů největších německých společností, včetně šéfa Siemensu, Volkswagenu, firmy BASF nebo Commerzbank.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu německé kancléřky Angely Merkelové v Číně sleduje tamní zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Někteří ekonomové tvrdí, že Číňané svými nákupy německého zboží pomáhají údajně udržet německou ekonomiku o krok před ostatními evropskými.

Na druhou stranu řada německých firem působících v Číně si stěžuje na špatný přístup na trh, nerovnou konkurenci s místními podniky, nedostatek transparentnosti a právní jistoty. Největším problémem je pirátství.

Sedm z deseti evropských podniků působících v Číně tvrdí, že se staly obětí porušení autorských práv. To je také důvod, proč se dvěma třetinám Němců nelíbí představa větších čínských investic v Německu, jak ukázal průzkum časopisu Stern.

I přesto, že čínské hospodářství v posledních měsících zpomaluje, asijská země je stále druhou největší ekonomikou na světě. Peking také vlastní nejvíc devizových rezerv.

Na programu jednání bude zřejmě i situace v Iránu a Sýrii. Dalším důležitým tématem bude Severní Korea.

Spekuluje se také o tom, zda kancléřka Merkelová vytáhne v Číně téma S- čchuanu, kde v posledních měsících dochází k častým střetům mezi tibetským obyvatelstvem a čínskou policii.

Klára Stejskalová, Tomáš Pavlíček, Kateřina Procházková, bre, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme