Merkelová povede už třetí kabinet. Čekají nás výzvy především v oblasti energetiky, říká

Tři měsíce po volbách se Německo dočkalo nové vlády. Potřetí v poválečné historii povládne velká koalice CDU/CSU a SPD. Už zítra parlament zvolí Angelu Merkelovou kancléřkou. Prezident pak jmenuje její nový kabinet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová | Zdroj: Reuters

„Čekají nás velké výzvy, především pokud jde o oblast energetické změny,“ vytýčila jeden z hlavních úkolů svého už třetího vládního kabinetu kancléřka Merkelová.

Před třemi měsíci slavila kancléřka Markelová triumf, zatím nejlepší výsledek, zatímco SPD získala pouhých 25 procent, o 16 procent méně než konzervativci.

Šesti ministerstvům budou ovšem vládnout ministři z SPD, přestože volby v září jasně prohráli. Šéfem superministerstva hospodářství a energeticky bude jejich předseda Sigmar Gabriel.

Bavorská CSU tři a CDU obsadí pět ministerských křesel. Konzervaticvi přišli také o ministerstvo práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vzniku vlády v Německu mluvila zahraniční zpravodajka Klára Stejskalová

Dosavadní ministryně práce, lékařka Ursula von der Leyonová, se tak přesune do vedení ministerstva obrany. Vůbec poprvé bude německé armádě velet žena.

Práce ji čeká opravdu hodně. Německá armáda se připravuje na stažení z Afgánistánu, uzavírání kasáren poté, co došlo k profesionalizaci bundeswehru. Minulý ministr například selhal na nákupu bezpilotních letadel.

V novém spolkovém kabinetu zasedne pět žen a devět mužů. Politologové už teď mluví o tom, že velká koalice nemusí vydržet celé volební období.

Bude záležet na tom, jak se povede německé ekonomice. Pokud by se její růst zastavil, rozehraje SPD určitě debatu o zvyšování daní a mnozí politologové už dnes mluví o tom, že tato velká koalice nemusí vydržet celé volební období.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme