Merkelová promluví před americkými kongresmany

Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý vystoupí před oběma komorami amerického Kongresu. Ze šéfů německé vlády se stejné pocty dostalo jen Konradu Adenauerovi v roce 1957.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová

Angela Merkelová | Foto: The Council of the European Union

Očekává se, že návštěva spolkové kancléřky nebude mít jen zdvořilostní charakter a že američtí partneři nastíní řadu konkrétních požadavků. Merkelová zřejmě bude za oceánem čelit zejména tlaku na větší zapojení své země hlavně do dění v Afghánistánu.

"Merkelová nejspíš ve svém projevu zdůrazní, že bez Američanů by znovusjednocení Německa nebylo možné. Podle Američanů by se právě teď Němci měli na oplátku přihlásit ke své zodpovědnosti za světovou politiku," míní Josef Braml z Německé společnosti pro zahraniční politiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor Jiřího Hoška s analytikem Německé společnosti pro zahraniční politiku Josefem Bramlem

Během čtyřicetiminutového rozhovoru s Barackem Obamou by naopak Angela Merkelová mohla tlačit na větší zapojení Spojených států amerických do ochrany světového klimatu. Řeč by měla být taky o hospodářské politice při řešení současné krize, na což mají obě země rozdílný pohled.

Robert Schuster z Ústavu mezinárodních vztahů se domnívá, že projev zásadně ovlivní skutečnost, že ho Merkelová pronese jen několik dní před výročím pádu berlínské zdi.

"Hlavním tématem asi bude bilance uplynulých dvaceti let a vyjádření díku Američanům, kteří od počátku podporovali projekt německého sjednocení", řekl Schuster.

Taky analytik Německé společnosti pro zahraniční politiku Josef Braml považuje za důležité načasování proslovu spolkové kancléřky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystaném projevu Angely Merkelové mluvil na Rádiu Česko Robert Schuster z Ústavu mezinárodních vztahů

"Merkelová je po svém znovuzvolení vnitropoliticky posílená. Současně ale budou taky americké požadavky mnohem zřetelnější. Washington věděl, že by německá veřejnost během volební kampaně asi nereagovala moc vstřícně na volání po větší angažovanosti v bojových oblastech nebo finančních závazcích. Doba hájení ale uplynula a Američané budou mnohem jasněji formulovat, co od Německa vlastně očekávají," zdůraznil Braml.

Německo podle něj Spojeným státům dlouho vyčítalo jednostranné jednání. Barack Obama multilateralismus ze strany Washingtonu přislíbil, ale bude ho taky vyžadovat," upozornil Josef Braml.

"Obama nám teď připomene, že i my musíme přijít se svým podílem. Jak řekl na půdě OSN, Spojené státy tu zátěž samy nezvládnou a musí se o ni podělit s ostatními spojenci. To se může týkat větší vojenské přítomnosti v Afghánistánu nebo finančních příspěvků na stabilizaci Pákistánu a Iráku," dodal německý analytik.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme