Sýrie, Ukrajina, Írán i Nord Stream 2. Německá kancléřka Merkelová jednala s prezidentem Putinem

Německá kancléřka Angela Merkelová se v sobotu sešla s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ve vládním zámku Meseberg severně od Berlína. Oba státníci měli na programu jednání o konfliktech v Sýrii a na Ukrajině, o situaci kolem íránského jaderného programu a také o kontroverzním plynovodu Nord Stream 2.

Meseberg Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání Angely Merkelové s Vladimirem Putinem

Jednání Angely Merkelové s Vladimirem Putinem | Zdroj: Reuters

Merkelová před zahájením jednání řekla, že obě země musejí hledat řešení ukrajinské krize, která se neustále vleče a zatím nevede k žádnému rozuzlení. Upozornila rovněž, že je zapotřebí se vyhnout humanitární krizi v Sýrii, kde pomalu dohasíná občanská válka.

Putin řekl, že je potřeba učinit cokoli pro to, aby se uprchlíci vyhnaní násilím ze Sýrie mohli vrátit. Dodal, že země potřebuje mezinárodní pomoc k obnově zničené infrastruktury a k tomu, aby se uprchlíci mohli bezpečně vrátit domů.

Putin pozval Trumpa do Kremlu. Musíme mluvit o Íránu a o kontrole zbraní, říká ruský prezident

Číst článek

Merkelová v pátek upozornila, že od sobotního setkání s Putinem nelze čekat žádný konkrétní výsledek. Naznačila ale, že se jedná o možnosti uspořádat čtyřstranné jednání o Sýrii zahrnující Turecko, Rusko, Německo a Francii.

Plynovod bez politiky

„Množství problémů, jimž čelíme, od Ukrajiny po Sýrii, nemluvě o spolupráci, včetně spolupráce hospodářské, je tak velké, že je oprávněné vést trvalý dialog,“ poznamenala kancléřka v pátek.

Putin se v sobotu také krátce vyjádřil k plánovanému plynovodu Nord Stream 2, který je podle něho výhradně ekonomickým projektem bez politického kontextu. Plynovod má po dně Baltického moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Proti jeho výstavbě ostře protestuje zejména Polsko.

Kancléřka se s ruským prezidentem naposledy setkala v polovině května, kdy za ním přijela do černomořského letoviska Soči.

Vladimir Putin se ještě před cestou do Německa ukázal v Rakousku na svatbě tamní ministryně zahraničí Karin Kneisslové. Netradiční zastávku ruského prezidenta kritizovala například Ukrajina, jelikož podle ní nejde o projev slušnosti, ale spíše o důkaz toho, že Rakousko není v mezinárodním dění neutrální zemí.

pan, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme