Merkelová vyzvala Putina, aby zastavil zneužívání běženců ze strany běloruského režimu

Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu po telefonu hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o situaci na polsko-běloruské hranici, kde se v posledních dnech utábořily tisíce migrantů snažících se dostat na polské území. Merkelová podle mluvčího německé vlády vyzvala Putina, aby „konal“ proti zneužívání běženců ze strany běloruského režimu svého spojence Alexandra Lukašenka, napsala agentura AFP.

Berlín/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu po telefonu hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o situaci na polsko-běloruské hranici, kde se v posledních dnech utábořily tisíce migrantů snažících se dostat na polské území

Německá kancléřka Angela Merkelová ve středu po telefonu hovořila s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o situaci na polsko-běloruské hranici, kde se v posledních dnech utábořily tisíce migrantů snažících se dostat na polské území | Foto: Polish Defence Ministry | Zdroj: Reuters

Bělorusko podle Evropské unie přivádí migranty k hranici ve snaze vyvolat v evropském bloku napětí v odvetě za unijní sankce.

Unijní lídři v této souvislosti hovoří o „hybridním útoku“ a polský premiér Mateusz Morawiecki v úterý s migrační krizí spojoval ruského prezidenta. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu počínání Morawieckého označil za nezodpovědné.

Kanzlerin #Merkel hat heute mit Präsident Putin zur Lage an der belarussisch-polnischen Grenze telefoniert. Sie unterstrich, dass die Instrumentalisierung von Migranten durch das belarussische Regime unmenschlich und inakzeptabel sei und bat Präs. Putin, auf dieses einzuwirken.

11:41 – 10. 11. 2021

86 352

Merkelová v telefonátu s Putinem označila „instrumentalizaci migrantů v podání běloruského režimu za nelidskou a nepřijatelnou“, uvedl její mluvčí na twitteru.

Krize u hranic se polské vládě hodí. Migrace odvrací pozornost od skandálu s potraty i od obří inflace

Číst článek

Dodal, že kancléřka vyzvala ruského prezidenta, aby ve věci zakročil. Komuniké ruské strany podle agentury AP uvádí, že oba lídři se dohodli „pokračovat v konverzaci“ na téma migrantů mířících z Běloruska do Polska.

Kreml v dřívějším prohlášení připisoval vinu za současné dění Evropské unii, která se prý „zříká ideálů humanismu“ a snaží se „udusit“ Bělorusko plány na částečné uzavření hranice.

Přes Bělorusko v posledních týdnech a měsících míří do Polska, Litvy a Lotyšska tisíce běženců, převážně z Blízkého východu, ačkoli se nejedná o tradiční tranzitní zemi.

Situace se vyostřila tento týden, když k polské hranici za doprovodu běloruských vojáků a pohraničníků dorazilo několik tisíc migrantů. Polsko se jim snaží zabránit v překonání hranice, na místě zasahovaly tisíce polských policistů a vojáků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme