Merkelová rozjíždí předvolební kampaň. Navzdory spekulacím o působení v NDR

Řadí se mezi nejmocnější této planety. Patří k nejvýznamnějším politikům současnosti. Teď jde do dalších voleb. Přesně za čtyři měsíce bude jasné, zda Angela Merkelová zůstane i nadále šéfkou německé vlády. Její reputaci ale poškozují informace o údajném politickém angažmá v dobách komunistické NDR.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová | Foto: ČTK/AP, Markus Schreiber | Zdroj: ČTK

Předvolební kampaň vypukla naplno. Její součástí je i tvrzení autorů knihy Život Angely M., že současná kancléřka byla jakýmsi spícím agentem Moskvy a že její angažování v dobách NDR bylo větší, než se dosud tvrdilo.

V obřím pivním stanu v Truderingu na předměstí Mnichova to vypadá jako na koncertu popové hvězdy. Lidé skandují, pískají, křičí nadšeně: „Angie!“ Do takového varu je přivedla žena, kterou někteří označují za ženu bez emocí, německá kancléřka Angela Merkelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na předvolebním mítinku Angely Merkelové v Truderingu na předměstí Mnichova byla i zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová

„V reálu je mnohem hezčí než na všech těch fotkách. Člověk si zvykl ji vidět denně na obrazovce, ale takhle osobně zblízka je to velmi působivé," sdělují nadšeně dvě mladé ženy.

Vyzyvatel Angely Merkelové v boji o kancléřský úřad Peer Steinbrück platí za excelentního řečníka. Ve stanu pro pár set návštěvníků, kde je vedro na padnutí, dokáže však současná šéfka německé vlády své posluchače natolik rozpálit, že nechávají mázy piva a preclíky ležet ladem a visí jí na rtech.

Většina návštěvníků lidových slavností v Truderingu viděla Angelu Merkelovou na vlastní oči poprvé. A shodují se, že je velmi milá, sympatická.

A to nejen starší ročníky, ve stanu se tísní i desítky mladých Němců. Jednoho z mladíků nadchlo, jak mluvila o kvalitním bavorském školství. Zda jí v září dá svůj hlas, ale ještě netuší. Rozhoduje se prý podle situace.

Pochvala je základ úspěchu

Jako každý špičkový politik Merkelová ví, jak si získat náklonnost. Schopnosti obyvatel nejbohatší spolkové země zmíní hned několikrát. Bavorsko má celou řadu specifik. Je tradičně nejkonzervativnější spolkovou zemí. CSU tu vládne nepřetržitě od konce války.

Nevadí proto místním východoněmecké kořeny jejich kancléřky a současné zvěsti, že byla v rámci komunistického režimu aktivnější, než se myslelo?

„Žila v jiném systému. Člověk se musel nějak zařadit. To museli mnozí, kteří chtěli něco pořádného dělat. Dnes je jiná doba," soudí jedna z účastníků předvolebního mítinku a dodává:

„Myslím, že to jsou jen mediální šumy, které neberu vážně."

V Truderingu by Angela Merkelová získala zřejmě hravě většinu hlasů. Změnu v kancléřském úřadu si podle průzkumů dnes nepřeje nadpoloviční většina Němců. Zda se naplní slova místního starosty, že k nim zavítala současná i budoucí kancléřka, bude ale jasné až v září.

Klára Stejskalová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme