Merkelová s Medvěděvem budou jednat v Rusku o prohlubování vztahů

Německá kancléřka Angela Merkelová a ruský prezident Dmitrij Medvěděv budou dnes jednat v Jekatěrinburgu. Mluvit budou mimo jiné o obchodních vztazích či o budoucím plynovodu Nordstream.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: The Council of the European Union

Německo a Rusko už dávno nejsou rivaly z dob studené války. Obě země mají k sobě poměrně komplikovaný vztah. Kancléřka Merkelová razí termín „strategické partnerství", prezident Medveděv usiluje o těsnější vztahy.

Kontakty mezi těmito politickými špičkami jsou už nyní nadstandardní. I když časy, kdy byl někdejší německý kancléř Gerhard Schröder v Moskvě víc než doma, jsou ty tam.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Handl mluvil o německo-ruských vztazích

„Německo se už Ruska nebojí ani z hlediska vojenského, ani hospodářského. Určitě jsou oblasti, kde si Němci dávají na Rusko velký pozor, ale jedná se o úplně jiné ohrožení, než v dobách studené války. Vzájemný vztah je bezproblematický na rozdíl od vztahu Pobaltí a Polska k Rusku,“ analyzoval Vladimír Handl z Ústavu mezinárodních vztahů v Praze.

Na občanské úrovni se vztahy nedaří

Německo také podle něj vychází z toho, že bez Ruska není možné zajistit v Evropě fungující bezpečnostní systém. Proto se ho snaží různým způsobem integrovat a navázat spolupráci.

Jenže těsné německo-ruské vztahy se ne vždy líbí ostatním státům Evropy. Například když se Němci v zájmu vlastní energetické bezpečnosti zapojili do účasti na projektu Nordstream, což se z pochopitelného důvodu nelíbí Polsku.

„Nebylo to vyjednáno dostatečně vstřícně vůči Polsku. Německo vyzývalo Poláky, aby přišli s nějakým návrhem. Ti však byli relativně pasivní. Určitá šance tam pro ně byla, ale faktem je, že způsob, jakým to vyjednal Schröder s Putinem nesl určité prvky arogance zejména vůči Polsku a zemím mezi Ruskem a Německem,“ pokračoval Handl.

Německo se ale podle jeho slov chopilo příležitosti zajistit si na dalších padesát let strategické dodávky. Německo je na ruských zdrojích nyní závislé ze třiceti až čtyřiceti procent.

Němečtí politici se při setkání s ruskými protějšky také snaží upozorňovat na špatnou situaci v oblasti lidských práv v Rusku. Ale tahle otázka v současné době není příliš žhavá.

„V poslední době dialog ohledně lidských práv stagnuje. Nicméně na každé schůzce to téma znovu a znovu je. Německo se snaží otázku tzv. modernizačního partnerství zahrnovalo nejen ekonomické aspekty ale i aspekty právního státu, lidských práv atd.,“ vysvětlil expert z Ústavu mezinárodních vztahů.

Obě strany se nicméně snaží rozšířit partnerství na občanskou a kulturní úroveň.

„Jistá kulturní fascinace německo-ruská i rusko-německá tady vždy byla. V oblasti občanského dialogu se to nedaří, protože ten vztah je hodně vertikální, takže probíhá na úrovni elit. Zahrnout občanskou společnost se nedaří, protože občanská společnost na ruské straně nefunguje,“ dodal Handl.

Tomáš Pavlíček, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme