Merkelová s Radičovou se neshodly na pomoci Řecku

Slovenská premiérka Iveta Radičová se v Německu sešla s kancléřkou Angelou Merkelovou. Podle oficiálního programu obě političky jednaly o vzájemné hospodářské a finančních otázkách v evropské politice. Došlo ale i na tvrdé diplomatické direkty, které souvisejí s neschválením slovenské finanční pomoci Řecku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová

Angela Merkelová | Foto: Jiří Hošek

V dnešním oficiálním stanovisku Angely Merkelové k slovenskému odmítnutí půjčky pro Řecko sama kancléřka přiznala, že celé setkání se neslo ve znamení zmíněné kauzy. "Podle Merkelové byly více než dobré vztahy obou zemí pošramoceny a doslova uvedla, že kdyby na Slovensku nedošlo k výměně vlády, pomoc Řecku by nebyla ohrožena," řekla Rádiu Česko redaktorka zahraniční redakce deníku SME Miriam Zsilleová, která jednání v Berlíně sledovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Schůzka německé kancléřky Angely Merkelové a slovenské premiérky Ivety Radičové. Téma pro redaktorku zahraniční redakce deníku SME Miriam Zsilleovou.

Merkelová dále vyzdvihla důležitost další spolupráce v podobných situacích a vyzvala ke koordinaci postupů s celou EU.

Podle přítomných se z reakce německé kancléřsky dá usuzovat, že jednání za zavřenými dveřmi probíhala ještě v ostřejším duchu.

Neměnný slovenský postoj

Slovenská premiérka na tiskové konferenci potvrdila, že vnímá nadcházející spolupráci obou zemí jako důležitou, nicméně opět potvrdila neměnný postoj Bratislavy směrem k neschválené půjčce Řekům. "Odůvodnila ho tím, že Slovensko prošlo rozsáhlými reformami, které souvisely rovněž se vstupem země do eurozóny a je tedy jeho morálním právem pomoc Řecku odmítnout," uvedla Zsilleová.

Radičová se před dnešním setkáním s Merkelovou v Berlíně ohradila vůči eurokomisaři pro měnové záležitosti Ollimu Rehnovi. Ten Bratislavě kvůli odmítnutí půjčky pro Řecko vyčetl porušení eurosolidarity. A Radičová k tomu deníku Die Welt řekla: "Způsob, jakým se Olli Rehn, nevolený úředník z Bruselu, vyjádřil o svobodně zvolených poslancích slovenského parlamentu, byl urážlivý.“

V Berlíně se Radičová otázce, zda bude požadovat po Rehnovi oficiální omluvu, vyhnula.

Německá kancléřka už v úterý avizovala, že bude se slovenskou premiérkou především osobně řešit neschválení finanční pomoci Řecku. O odmítnutí půjčky ve výši více než 800 miliónů eur, v přepočtu asi 20 miliard korun, rozhodl před 14 dny slovenský parlament a Slovensko se tak stalo jediným státem eurozóny, který na pomoc zadluženému Řecku nepřispěl. Slováci se kvůli tomu dostali pod palbu kritiky evropských zemí a nejsilnější výčitka zazněla právě z německých úst.

Martin Křížek, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme