Merkelová s Radičovou se neshodly na pomoci Řecku

Slovenská premiérka Iveta Radičová se v Německu sešla s kancléřkou Angelou Merkelovou. Podle oficiálního programu obě političky jednaly o vzájemné hospodářské a finančních otázkách v evropské politice. Došlo ale i na tvrdé diplomatické direkty, které souvisejí s neschválením slovenské finanční pomoci Řecku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: Jiří Hošek

V dnešním oficiálním stanovisku Angely Merkelové k slovenskému odmítnutí půjčky pro Řecko sama kancléřka přiznala, že celé setkání se neslo ve znamení zmíněné kauzy. "Podle Merkelové byly více než dobré vztahy obou zemí pošramoceny a doslova uvedla, že kdyby na Slovensku nedošlo k výměně vlády, pomoc Řecku by nebyla ohrožena," řekla Rádiu Česko redaktorka zahraniční redakce deníku SME Miriam Zsilleová, která jednání v Berlíně sledovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Schůzka německé kancléřky Angely Merkelové a slovenské premiérky Ivety Radičové. Téma pro redaktorku zahraniční redakce deníku SME Miriam Zsilleovou.

Merkelová dále vyzdvihla důležitost další spolupráce v podobných situacích a vyzvala ke koordinaci postupů s celou EU.

Podle přítomných se z reakce německé kancléřsky dá usuzovat, že jednání za zavřenými dveřmi probíhala ještě v ostřejším duchu.

Neměnný slovenský postoj

Slovenská premiérka na tiskové konferenci potvrdila, že vnímá nadcházející spolupráci obou zemí jako důležitou, nicméně opět potvrdila neměnný postoj Bratislavy směrem k neschválené půjčce Řekům. "Odůvodnila ho tím, že Slovensko prošlo rozsáhlými reformami, které souvisely rovněž se vstupem země do eurozóny a je tedy jeho morálním právem pomoc Řecku odmítnout," uvedla Zsilleová.

Radičová se před dnešním setkáním s Merkelovou v Berlíně ohradila vůči eurokomisaři pro měnové záležitosti Ollimu Rehnovi. Ten Bratislavě kvůli odmítnutí půjčky pro Řecko vyčetl porušení eurosolidarity. A Radičová k tomu deníku Die Welt řekla: "Způsob, jakým se Olli Rehn, nevolený úředník z Bruselu, vyjádřil o svobodně zvolených poslancích slovenského parlamentu, byl urážlivý.“

V Berlíně se Radičová otázce, zda bude požadovat po Rehnovi oficiální omluvu, vyhnula.

Německá kancléřka už v úterý avizovala, že bude se slovenskou premiérkou především osobně řešit neschválení finanční pomoci Řecku. O odmítnutí půjčky ve výši více než 800 miliónů eur, v přepočtu asi 20 miliard korun, rozhodl před 14 dny slovenský parlament a Slovensko se tak stalo jediným státem eurozóny, který na pomoc zadluženému Řecku nepřispěl. Slováci se kvůli tomu dostali pod palbu kritiky evropských zemí a nejsilnější výčitka zazněla právě z německých úst.

Martin Křížek, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme