Merkelová se přihlásila k historické vině Německa za hrůzy II. světové války

Německá kancléřka Angela Merkelová se přihlásila k vině své země za rozpoutání druhé světové války a za hrůzy, které konflikt přinesl. Šéfka CDU tak učinila v pravidelném internetovém poselství vpředvečer 70. výročí přepadení Polska. Právě první zářijový den stráví Merkelová na vzpomínkové akci v Gdaňsku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová

Angela Merkelová | Foto: Jiří Hošek

Angela Merkelová zdůraznila, že druhá světová válka přinesla Evropě i celému světu nekonečné utrpení a vyžádala si životy 60 miliónů lidí.

"Válka ovlivnila na desítky let politické uspořádání Evropy, a proto je důležité a správné, abychom si toto výročí připomínali. Že mě, coby německou kancléřku, pozval polský premiér Donald Tusk do Gdaňska, je znamením usmíření," dodala Merkelová.

Podle kancléřky je 1. září dnem smutku, ale taky připomínkou německé viny. "Je to ale taky den vděčnosti a naděje, že dnes vedle sebe žijeme coby přátelé a partneři," zdůraznila Merkelová.

"Po druhé světové válce se Německo dočkalo obrovské podpory. Připomenout chci americký Marshallův plán, německo-francouzské usmíření nebo skutečnost, že se Německu otevřely dveře do NATO a Evropské unie," uvedla také.

Kancléřka rovněž připomněla, že tento vývoj se týkal jen jedné části Německa. Coby podíl na pádu železné opony zmínila Angela Merkelová taky události Pražského jara.

Přečtěte si také:
Putin navštíví Polsko v den výročí začátku 2. světové války

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme