Merkelová spěje k postu první kancléřky v historii Německa

Velká koalice křesťanských a sociálních demokratů v čele s předsedkyní CDU Angelou Merkelovou. Tak by měla vypadat nová německá vláda. Strany křesťanské unie přesto nemají příliš důvodů k oslavě. Post kancléřky je totiž přišel poměrně "draho".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Grémium a předsednictvo CDU dnes jednomyslně podpořilo zahájení koaličních jednání s SPD, která povedou k vytvoření velké koalice, potvrdila dnes novinářům Merklová, která by měla jako první žena v historii usednout do kancléřského křesla.

"Strany unie a SPD budou mít ve vládě stejný počet zástupců tak, aby jeden partner nemohl toho druhého přehlasovat. My obsadíme šest ministerstev a post kancléře i šéfa úřadu vlády. Sociální demokraté pak nominují osm ministrů. Resorty financí, zahraničí nebo práce, které připadnou SPD, ale výrazně převyšují význam postů, které obsadí kandidáti CDU/CSU," řekla Merkelová.

Dohoda je tak pro strany křesťanské unie spíše Pyrrhovým vítězstvím, i když jim připadne ještě post předsedy Spolkového sněmu. Dosavadní kancléř Gerhard Schröder bude v novém kabinetu takřka stoprocentně chybět. Naopak v něm nebude scházet šéf bavorské CSU Stoiber, který bude ministrem hospodářství a záležitostí Evropské unie.

Další personální záležitosti se zatím neřešily, a podle šéfa SPD Franze Münteferinga by se i do budoucna měli koaliční partneři soustředit na něco jiného. "My i naši vládní partneři z CDU/CSU musíme vědět, že jsme zodpovědní za celou politickou agendu. Nesmíme se soustředit jen na ta ministerstva, která jsme dostali přidělena," tvrdí Müntefering.

Jiří Hošek, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme