Merkelová v Aténách chválila Řecko, protiněmecké nálady neutišila

'Odejděte, Merkelová, Řecko není vaší kolonií,' takovými slogany vítaly tisícovky demonstrantů v centru Atén šéfku německé vlády Angelu Merkelovou. Kancléřka do země zavítala poprvé od vypuknutí dluhové krize před třemi lety, aby vyjádřila podporu Antonisi Samarasovi, jehož vláda se dohodla na dalších úsporných opatřeních. Řekové ale další utahování opasků těžce nesou a viní z něho právě Merkelovou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěvu Angely Merkelové provázely v Aténách přísná bezpečnostní opatření

Návštěvu Angely Merkelové provázely v Aténách přísná bezpečnostní opatření | Zdroj: Reuters

Podle spolupracovnice ČRo v Aténách Soni Dorňákové-Stamu se jednání hodnotí v Řecku jako pozitivní. Německá kancléřka řekla, že přijela do Řecka jako přítelkyně, která chce Řecku pomoci hlavně dalšími investicemi.

Po jednání s řeckým premiérem Antoniem Samarasem v Aténách Merkelová uvedla, že Řecko jde správnou cestou ke stabilizaci své ekonomiky. Uznala, že Řekové přinesli velké oběti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě Angely Merkelové v Athénách mluvila na Radiožurnálu spolupracovnice Českého rozhlasu Soňa Dorňáková-Stamu a ekonom Petr Robejšek

Na tiskové konferenci nakonec také řekla, že nelze jen škrtit a utahovat opasky, ale že je nutné, aby do Řecka přišly investice. Němečtí podnikatelé, Německo a ona osobně se zasadí o to, aby se ekonomika Řecka mohla začít rozvíjet.

Řekové proti příjezdu německé kancléřky protestují. Lidem se nelíbí tvrdá úsporná opatření, která Berlín vyžaduje na oplátku za finanční pomoc. Německo podle nich zadluženému Řecku nenabízí žádnou ekonomickou alternativu, která by zemi pomohla z krize.

Do ulic proto vyšlo přes 30 tisíc lidí. Na některých předchozích protivládních protestech bylo přitom víc než trojnásobek Řeků. Demonstrace proběhly klidně, drobné incidenty vyvolaly jen malé skupinky výtržníků. Policie proti nim použila slzný plyn a pozatýkala asi 50 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu německé kancléřky v Atenách sledoval i Pavlos Sidiropulous z řecké veřejnoprávní televize ERT

V zemi panují silné protiněmecké nálady, ozývají se dokonce hlasy, žádající po Německu válečné reparace. Někteří Řekové neváhají přirovnávat Angelu Merkelovou k Adolfu Hitlerovi. Na demonstraci také pálili nacistické vlaky s hákovým křížem.

„Byla jich menšina, jsou dezorientováni propagandou místních novinářů, že za všechny problémy může Německo,“ míní Pavlos Sidiropulous z řecké veřejnoprávní televize ERT.

Ekonom: Teď už jde o bilióny

Ekonom Petr Robejšek připomněl, že Řecko si žilo nejen posledních 10 let, ale mnohem déle nad poměry. Lidé by se tam proto měli podívat hlavně na svoji vlastní historii a na svoje vlastní vlády.

„Řecké elity využívaly nepřiměřeně výhodný kurs eura pro to, aby se dále zadlužovaly. Svým způsobem předstíraly cosi jako konjunkturu, která byla ve skutečnosti na dluh a právě ten teď vidíme,“ říká Robejšek. Německá vláda a lídři eurozóny se podle něj měli ve vztahu k Řecku především řídit platnými smlouvami.

„Ve jménu jakési chiméry, která bude nakonec stejně ohrožena, byla obětována právní jistota. Podle smluv totiž neexistovala možnost, aby jiné země platily dluhy některé z členských zemí. Tento závazek porušili a od toho se odvíjelo vše ostatní. Další státy požadovaly totéž a začala nekonečná lavina. Teď už se nemluví o stamiliardách, ale o biliónech eur,“ konstatuje ekonom Petr Robejšek.

Igor Maňour, Veronika Sedláčková, Jan Richter, pir, Soňa Dorňáková Stamu Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme