Merkelová vyzvala k lepší ochraně hranic EU. V Bratislavě bude prosazovat společnou obranu

Německá kancléřka Angela Merkelová ve čtvrtek vyzvala k lepší společné ochraně vnějších hranic Evropské unie, která je podle ní "v klíčovém období své existence". Po jednání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem v Paříži na společné tiskové konferenci Merkelová také uvedla, že příliv uprchlíků do Evropy způsobují nejen válečné konflikty, ale i chudoba.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová (archivní foto)

Německá kancléřka Angela Merkelová (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Hollande před pátečním summitem EU na Slovensku členské země vyzval, aby vypracovaly jasnou vizi budoucí Evropy. Bratislavské setkání nejvyšších představitelů má podle něj připravit kalendář a takzvanou cestovní mapu pro fungování unie po rozhodnutí Británie odejít z EU.

První neformální summit EU po červnovém referendu, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z EU, má podle kancléřky dokázat, že EU je akceschopná.

Krize EU si na summitu v Bratislavě žádá revizi základních principů, tvrdí Financial Times

Číst článek

„Shodli jsme se (s Hollandem), že v Bratislavě má vzniknout program, který jasně ukáže, že jsme odhodláni společně reagovat na slabá místa (EU), na úkoly, kterým čelíme," prohlásila Merkelová. Vyjádřila se i pro prohloubení spolupráce v energetice.

„Dohodli jsme se, že summit v Bratislavě se má zaměřit na tři priority," řekl Hollande novinářům. Tou první je bezpečnost, kdy má hlavně vzniknout nový impuls ke společné obraně EU. Další prioritou je příprava nových průmyslových odvětví, technologií a přechod k novým energiím. Třetí prioritou je mládež, upřesnil prezident.

Merkelová zdůraznila, že EU se nachází v "klíčovém období své existence". Unie podle ní musí "brzdit obavy" obyvatel, aby Evropa pro ně zůstala "kontinentem naděje".

Merkelová a Hollande ladili společnou strategii před summitem na Slovensku, které v tomto pololetí unii předsedá. Hlavním tématem bude bezpečnost Evropy.

Berlín a Paříž chtějí například lépe chránit vnější hranice EU a posílit spolupráci policie zbylých 27 členských států, tedy již bez Británie. Také hodlají prosadit společné vojenské velitelství EU. Proti tomuto projektu byla vždy Británie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme