Merkelová získala 33 procent, protiimigrační AfD skoro třináct. Schulz míří do opozice

Zleva: Angela Merkelová (CDU/CSU), Christian Lindner (FDP), Martin Schulz (SPD) a Jörg Meuthen (AfD) | Foto: Stefanie Loos, Fabrizio Bensch, Ralph Orlowski, Gero Breloer | Zdroj: Reuters

Nedělní parlamentní volby v Německu vyhrála konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, ale utrpěla ztráty, stejně jako dosavadní koaliční partner, sociální demokracie (SPD) na druhé příčce. V novém Spolkovém sněmu bude třetí nejsilnější stranou protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD). Potvrdily to oficiální výsledky voleb, zveřejněné po sečtení hlasů ve všech obvodech.

Berlín (Aktualizováno: 12:45 25. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

CDU/CSU získala 33 procent hlasů. SPD dostala 20,5 procent, což pro ni představuje nejhorší výsledek v poválečných dějinách. AfD s 12,6 procenty se stala třetí nejsilnější silou v novém Spolkovém sněmu.

Po čtyřleté přestávce se do sněmu vrátí svobodní demokraté (FDP) se ziskem 10,7 procenta hlasů, následovaní Levicí (9,2 procenta) a Zelenými s 8,9 procenty hlasů.

Očekává se, že vrcholní představitelé politických stran se dnes budou radit o výsledcích voleb. Po výrazných ztrátách, které zaznamenaly strany dosavadní vládní koalice, se jako o možné příští koalici hovoří o spojení CDU/CSU, FDP a Zelených. Sociální demokracie oznámila, že chce odejít do opozice.

Během dopoledne se v Berlíně a Mnichově sejdou vedení stran, které se dostaly do Spolkového sněmu. Zvláštní pozornost se nyní bude upírat ke svobodným demokratům (FDP), kteří se po čtyřech letech vrátí do parlamentu, a k Zeleným. Obě strany jsou pro CDU/CSU totiž podle všeho jedinými možnými partnery k jednání o vytvoření koalice. Takzvaná jamajská koalice, jak se spojení konzervativců, liberálů a ekologické strany označuje, na spolkové úrovni ještě nikdy nevznikla.

Obě strany současné velké koalice si oproti předchozím volbám značně pohoršily. Zatímco pro CDU/CSU se půjde o nejhorší výsledek od roku 1949, pro sociální demokraty se jedná dokonce o nejhorší v historii. CDU/CSU měla v roce 2013 podporu 41,5 procenta voličů, SPD 25,7 procenta. Sociální demokraté skončili i za svým dosavadním minimem z roku 2009, kdy získali 23 procent hlasů.

Lídr sociálních demokratů Martin Schulz krátce po prvních odhadech prohlásil, že jeho strana zamíří do opozice.  

Tajemství úspěchu AfD? Podle voličů nejlépe chápou, že se mnoho Němců necítí bezpečně

Číst článek

Variantou tak je koalice CDU/CSU spolu se svobodnými demokraty a Zelenými. Této v současnosti nejpravděpodobnější variantě se přezdívá „Jamajka“ podle barev na jamajské vlajce, které ladí s barvami zúčastněných stran.  Unie má barvu totiž černou a FDP žlutou.

První povolební analýzy ukazují, že AfD dokázala přebrat voliče všem ostatním parlamentním stranám. CDU/CSU přetáhla přes milion voličů. Podle téměř poloviny voličů AfD lépe než ostatní strany pochopila, že už se řada lidí necítí bezpečně. Pratiimigrační straně se navíc mnohem více dařilo ve východní části Německa. V Sasku dokonce v několika okresech vyhrála.

Příští Spolkový sněm může být se zhruba 690 poslanci největší v historii. Ve skončeném volebním období v něm zasedalo 630 zákonodárců, zatím nejvíce pak mezi lety 1994 a 1998, kdy jich bylo 672. Pokud konečné výsledky aktuální prognózu potvrdí, bude mít konzervativní unie CDU/CSU 239 mandátů, sociální demokraté 149, Alternativa pro Německo 94, svobodní demokraté 77, Levice 66 a Zelení 65.

jra, ber, rez, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme