Merkelová zvyšuje tlak na íránský režim

Německá kancléřka Angela Merkelová zvyšuje tlak na íránský režim. Pokud Teherán neukončí svůj jaderný program, musí podle ní počítat s tvrdšími sankcemi mezinárodního společenství. Merkelová dnes i o tomto tématu jedná ve Wiesbadenu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ten zpřísnění sankcí vůči Íránu odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: Jiří Hošek

"Nemůžeme zavírat oči před íránskou hrozbou," uvedla kancléřka na stránkách deníku Welt. Angela Merkelová sice preferuje řešení problému jaderného programu cestou jednání. "Pokud ale Írán svůj přístup nezmění, musíme být připraveni přijmout vůči němu ještě tvrdší sankce," dodala šéfka spolkové vlády. "Teherán ohrožuje bezpečnost Izraele, se kterou jako německá kancléřka nebudu nikdy ochotná obchodovat," uvedla dále Merkelová.

Pro tvrdší postup vůči íránskému režimu se nedávno vyslovily taky Spojené státy a Francie. Ruský prezident Vladimir Putin ale pro přísnější sankce nevidí důvod. Putin argumentuje například tím, že Írán na rozdíl od Izraele podepsal Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT), a že neexistují důkazy o tom, že Teherán pracuje na vývoji atomové bomby.

Z Německa odletí Putin ještě dnes právě do Íránu. Nic na tom nezměnilo ani varování ruských tajných služeb, že tam je na vládce Kremlu údajně chystán atentát.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme