Merkelové CDU podle odhadů neuspěla v zemských volbách

Křesťanští demokraté německé kancléřky Angely Merkelové zřejmě přišli po desetiletích mocenského monopolu o kontrolu nad Bádenskem-Würtemberskem. Tu by naopak měli mít dosud opoziční Zelení a sociální demokraté (SPD). Ukazují to první odhady dnešních zemských voleb.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby ve spolkové zemi Bádensko-Würtenbersko

Volby ve spolkové zemi Bádensko-Würtenbersko | Zdroj: ČTK

Televize ARD zveřejnila těsně po uzavření hlasovacích místností průzkum, podle kterého obdržela CDU spolu s liberálními demokraty (FDP), jejími přirozenými koaličními partnery, 43 procent hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemské volby sleduje ve Stuttgartu zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Přesto pravděpodobně skončí po 58 letech v opozici. Pro tandem SPD-Zelení totiž hlasovalo podle průzkumu o skoro šest procent víc obyvatel bohaté spolkové země.

To by mělo dosud opozičním stranám těsně stačit k zisku většiny křesel ve stuttgartském parlamentu. Bádensko-Würtembersko by se tak dočkalo prvního „zeleného“ premiéra ze všech spolkových zemí.

Křesťanští demokraté patrně přijdou o svou tradiční baštu hlavně kvůli protiatomovým náladám v Německu po havárii v japonské Fukušimě. Právě ministerský předseda Bádenska-Würtenberska Stefan Mappus je tradičním zastáncem jaderné energetiky.

Vaz vládnoucí straně mohl zlomit také boj o stuttgartské nádraží. Futuristický projekt má přijít až na 10 miliard korun, proti čemuž se obyvatelé bouřili. Poslední rok se kvůli tomu konaly ve Stuttgartu každé pondělí pravidelné demonstrace.

Volební neúspěch nebude mít vládnutí Angely Merkelové žádný přímý dopad, na druhou stranu pokud CDU skutečně skončí v opozici, dojde k oslabení pozice kancléřky a vzroste vliv vnitrostranických kritiků.

Ještě dramatičtější to může být pro šéfa koaliční FDP a ministra zahraničí Westerwelleho. Jeho strana se nedostala do parlamentu už minulý týden v Magdeburku a nyní hrozí, že nepřekročí pětiprocentní hranici ani v Bádensku-Würtenbersku. To by zřejmě znamenalo odchod Westerwelleho z vedení strany.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme