Senát USA potvrdil do funkce ministra spravedlnosti Garlanda. Hlasovali pro něj i někteří republikáni

Senát Spojených států dnes potvrdil Merricka Garlanda do funkce ministra spravedlnosti. Kromě demokratů jej podpořila řada republikánů. Ve stočlenné horní komoře Kongresu pro nominanta demokratického prezidenta Joea Bidena hlasovalo 70 senátorů, 30 bylo proti. Informovala o tom agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Merrick Garland po Obamově nominaci do Nejvyššího soudu v roce 2016 | Zdroj: Reuters

Demokraté federálního soudce Garlanda označují za vysoce kvalifikovaného kandidáta a čestného soudce, který bude schopen ministerstvu spravedlnosti navrátit pověst nezávislosti po bouřlivých čtyřech letech vlády bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa.

První Bidenův úspěch. Kongres definitivně schválil krizový balíček za téměř dva biliony dolarů

Číst článek

Také řada republikánů pro něj měla slova chvály a zmiňovali jeho dobrou pověst.

Garland zdědí ministerstvo spravedlnosti po složité době za Trumpovy administrativy, připomíná AP. Bývalý republikánský prezident totiž trval na tom, že mu musí být ministr spravedlnosti osobně loajální, což byla situace, která pověstí ministerstva otřásla.

V posledním měsíci Trumpova prezidentství ministr spravedlnosti William Barr rezignoval. Stalo se tak poté, co vyvrátil Trumpova falešná tvrzení, že volby provázely rozsáhlé podvody, v jejichž důsledku prohrál.

Trumpův tlak na veřejné činitele, včetně Barra a jeho předchůdce Jeffa Sessionse, kvůli vyšetřování vazeb Trumpovy kampaně na Rusko, vyvolal ostrou kritiku demokratů, kteří jednání označovali za politizaci nejvyšších úřadů vymáhajících právo v zemi.

edf, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme