MERS zabil v Jižní Koreji už devět lidí, prezidentka ruší cestu do USA

Blízkovýchodní respirační syndrom známý jako MERS má v Jižní Koreji další dvě oběti. Celkem zatím nebezpečnému viru podlehlo devět lidí, nakažených je víc než stovka. Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje kvůli tomu odložila plánovanou cestu do Spojených států. Část obyvatel Soulu přestala z obav z nákazy používat metro.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soulské metro se dezinfikuje každý den, přesto ho část obyvatel přestala z obav z nákazy používat | Zdroj: Reuters

„Obvykle vlaky dezinfikujeme jednou za týden. Teď to děláme každý den, abychom zabránili šíření viru a ochránili cestující,“ popisuje zvýšená bezpečnostní opatření zástupce generálního ředitele soulského metra.

Všichni, kdo na MERS zemřeli, trpěli před pozitivním testováním na virus těžkými chorobami, dva poslední mrtví se léčili na rakovinu. Všech 13 nových případů infekce má původ v nemocnicích, uvedlo korejské ministerstvo zdravotnictví.

Několik set Jihokorejců, u kterých existuje podezření, že se nebezpečným virem nakazili, je v karanténě. Zavřených je téměř 2,5 tisíce škol, včetně dvacítky univerzit. V karanténě je teď téměř 3500 lidí.

Společná mise jihokorejského ministerstva zdravotnictví a Světové zdravotnické organizace ale dnes vyzvala vládu v Soulu, aby vyučování ve školách obnovila.

Celosvětově se virem MERS infikovalo přes 1250 lidí a zemřelo jich 448. Nejvíce obětí zaznamenala Saúdská Arábie. Infekci způsobuje koronavirus z téhož kmene, jako je virus zodpovědný za onemocnění SARS. Úmrtnost na MERS je podle WHO podstatně větší, tento virus se ale šíří pomaleji než SARS. K symptomům MERS kromě dýchacích obtíží patří i selhání ledvin. Žádná vakcína proti MERS neexistuje a ani se zatím přesně neví, jak nemoc účinně léčit.
Zdroj: ČTK

Lidé se chrání před nákazou rouškami, méně navštěvují kina i sportovní zápasy.

Jihokorejské úřady před pár hodinami spustily speciální webové stránky věnované nákaze MERSu. Jsou na nich aktuální počty obětí a nakažených, informace o příznacích nemoci, o způsobech, jak se nákaze vyhnout, kam jít nebo jak se chovat při podezření, že je člověk nemocný.

Některé země regionu vydaly doporučení necestovat do Jižní Koreje. Světová zdravotnická organizace k podobnému kroku zatím nepřistoupila. Počet turistů, kteří do země jezdí, ale začal klesat. Ekonomové se začínají obávat, že MERS zasadí jihokorejské ekonomice znatelnou ránu.

Jižní Korea má největší počet případů infekce MERS mimo oblast Blízkého východu, kde se choroba objevila poprvé v roce 2012.

Do země nákazu zavlekl jeden z místních podnikatelů, který se počátkem května vrátil ze zemí Blízkého východu a poté navštívil několik nemocnic, aniž se vědělo, že má MERS. Lékařům trvalo několik dní, než se jim u něj podařilo určit správnou diagnózu.

Koronavirus už zabil na celém světě asi 440 lidí. Nemoc se šíří přímým kontaktem mezi postiženými osobami, jeho přenašeči jsou také velbloudi.

Kvůli obavám z MERS zavádějí letiště přísné zdravotní prohlídky pasažérů | Foto: Reuters

Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme