Mertlík vyjednává v Rusku splacení dluhů

Český ministr financí Pavel Mertlík a jeho náměstek Ladislav Zelinka dnes v Moskvě jednají o možnostech splácení ruského dluhu vůči naší republice. Dluh Ruska vůči ČR ke konci loňského roku činil asi 3,7 miliardy USD, přičemž přibližně tři miliardy dolarů připadají na jistinu starého státního úvěru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naše pohledávky v Ruské federaci tvoří více než polovinu zahraničních dluhů vůči České republice a z toho je jasné, jaký význam dnešní rozhovory Pavla Mertlíka s ruskými partnery mají. Získat každý dolar z ruského dluhu, který představuje asi 3 miliardy 680 miliónů dolarů, je ovšem nesmírně obtížné, a tak od dnešního jednání nemůžeme čekat žádné převratné výsledky. Přesto se náš ministr financí pokusí hledat řešení nejen s partnery na ruském ministerstvu, ale i přímo s představiteli kabinetu premiéra Kasjanova.

Vedle přímých splátek se rýsují i další řešení jako jsou dodávky zboží z Ruska, vytvoření fondu pojištění pro české podnikatele na ruském trhu. Podle některých hlasů může dnešní rozhovory ovlivnit také kauza kolem Českého domu v Moskvě.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme