Měsíc po zemětřesení nemá milion Haiťanů střechu nad hlavou

Přesně před měsícem zpustošilo silné zemětřesení karibský ostrovní stát Haiti. Tamější vláda dnes odhaduje, že pod troskami zahynulo v celé zemi na 300 tisíc lidí. Otřesy o síle 7,2 stupňů Richterovy škály zničily krátce před pátou hodinou večer místního času centrum haitské metropole Port-au-Prince a mnoho dalších měst v okolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polorozbořená ulice | Foto: Pavel Polák

Přesný počet obětí lednového zemětřesení dnes stěží někdo zjistí. Odhady vlád i humanitárních organizací se různí. Mrtvá těla v prvních dnech nikdo neevidoval ani nesčítal, odklízela se z ulic v obavě ze šíření nemocí. Navíc pod troskami jsou i dnes, měsíc po zemětřesení, stále mrtvá těla.

Záchranné týmy ze zahraničí vyprostily z trosek pouze 135 živých lidí. Na ulicích bez střechy nad hlavou žije zhruba milión Haiťanů. Přežili peklo a teď na ně v nejbližších dnech čeká další těžká zkouška - blíží se období dešťů. Humanitární organizace se obávají nemocí šířených moskyty a také zhoršení už tak špatných hygienických podmínek.

Igor Maňour, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme