Mesič tvrdí, že hledaný generál v Chorvatsku není

Druhé funkční období zahajuje chorvatský prezident Stjepan Mesič. Slavnostní inaugurace se právě koná na náměstí sv. Marka v Záhřebu. Jednou z prvních zkoušek jeho úřadu bude zahájení předvstupních rozhovorů s Evropskou unií. Ty mají začít 17. března. Brusel ale po Chorvatsku tvrdě žádá vydání generála Anteho Gotoviny obviněného ze zločinů spáchaných během války při rozpadu Jugoslávie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záhřeb

Záhřeb | Foto: sfrj

Prezident Mesič slíbil spolupráci s Mezinárodním trestním tribunálem pro zločiny v bývalé Jugoslávii, ale tvrdí, že hledaný generál v jeho zemi není.

"On v Chorvatsku určitě není, prověřili jsme všechny možnosti i stopy. Ukázalo se, že zprávy o pobytu Gotoviny v Chorvatsku byly dezinformacemi. Chorvatsko by bylo poslední zemí, ve které by se zdržoval. Dokážeme Haagskému tribunálu, že s ním spolupracujeme; všichni chorvatští občané, které tribunál hledal, se mu přihlásili. Proč bychom tedy měli chránit jen tohoto jediného člověka?"

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme